şükela:  tümü | bugün
25 entry daha
 • goretex in ilk kullanıldığı alan ameliyathanelerdir , aslında tıp sektörü için üretilmiş bir ürünken , yüksek teknolojisi sayesinde bugün tekstil den elektroniğe kadar pek çok kullanım alanına yayılmıştır.

  garanti ettiği husus kuru kalmanızdır , ptfe denen petrol türevi bir polyesterden üretilir.1 cm karesinde 9 milyon civarında , sadece elektron mikroskobuyla görebileceğiniz gözenekler barındırır ki bu da nefes alma fonksyonuna sahip olmasına neden olur.naylon da su geçirmez ama nefes alabilme fonksiyonu olmadığı için terletir , ıslak bir deri kuru haldeki bir cilde nazaran 25 kat daha çok ısı kaybeder , bunun neticesinde hayati organlarda , örneğin böbreklerinizin iflas etmesiyle sonuçlanabilecek ciddi durumlara sebebiyet verir.

  goretex her ne kadar teknolojisini geliştirsede terin vücuttan atılması konusunda halen çaresizdir bunun sebebi de hard shell denen membranlar üretmesidir ; son yıllarda gelişen başka bir teknoloji cloudveil firmasının keşfettiği soft shellerdir.soft shell membran “dwr” , daha yüksek nefes alırlık seçeneği sunmakta ama rüzgar ve su geçirmezlik hususunda nihai bir çözüm üretememektedir.

  kanaatimce bugün piyasada bulabileceğiniz en iyi membran “event”tır.bir dağcılık ceketinde vücutta oluşan teri atmak için , ekstra olarak koltuk altı fermuarları zaruriyken , bu firma artık koltuk altı fermuarını kaldırarak piyasaya meydan okumaktadır.
  bir diğer membran markası “dermizax” tır , su geçirmezliği 20.000 mm. nefes alırlık 38.000 mm. dir
  goretex membranlar standart 20.000 mm su geçirmezlik/nefes alırlık kullanırlar fakat geliştirilen ve halen kullanmakta olduğum pro shell de bu sınır 25.000 mm. çekilmiştir.

  şahsımca eğer ekstrem bir sporla uğraşmıyorsanız bu membranlara çuvalla para ödememekte fayda var , örneğin bisiklete binerken yada kürek çekerken goretex , her ne kadar su geçirmese de teri tamamiyle atamadığı için yine de ıslanıyorum.

  goretex benzerlerini kullanırken uygulamanız gereken en önemli husus, pamuklu benzeri tekstil mamulleriyle beraber kullanılmamanız gerektiğidir , alt katman olarak termal içlik bunun üstünde bir kat polar ara katman , ve zaruriyse , mesela bir -30 derecelik ısıya çıkacaksanız windstopper dış katman giymeniz , en üstte de hard shell katman goretex ceketinizi giyersiniz.

  normal kıyafetlerle beraber çamaşır makinesinde yıkanmaması da gerekiyor çünkü bu membranlar çamaşır tozlarına ve diğer her türlü kimyasala karşı reaksiyon gösterip su geçirmezlik özelliğini kaybeder.nickwax denen küçük bir şişesi 20 euro ya satılan temizlik sıvıları ile kullanılması önerilsede en güzeli elde , tamamen doğal bir sabunla küvetin içine yatırıp yıkamanızdır.broşürlerde motor yağı bile dökülse akıp gideceği , membranın kir toz tutmayacağı söylenmektedir , doğrudur senede bir kere ancak yıkıyorum kir tutmaması ve hijyen olması sebebiyle ameliyat masalarındaki tekstil ürünleri bu membranlardan seçiliyor.özellikle goretex ayakkabıları çamaşır makinasına atmayın bu su geçirmez zarın kaymasına sebebiyet veriyor , ayakkabılar da bilhassa xcr model goretex kullanılır çünkü nefes alırlığı daha fazladır ve yırtılması çok güçtür.

  yırtıldığında tamiri oldukça zordur , bir kaç türlü tamiri var ama en etkilisi önce yırtığı dikmek ardından dikişlerin geçtiği noktalara ışıl işlem ile su geçirmez bant takviyesi yapmaktır.

  son yıllarda goretex in pek çok rakibi ortaya çıkmıştır , pahalı olması yüzünden bilhassa doğa sporları malzemesi üreten firmalar ve özel teşebbüs kendi membranını üretti.powertex , triplepoint , sympatex , climatic , event , dermizax , schoeller , 3xdry , drytech , membrain vs. çeşitli membran markalarıdır.

  ayrıca bu membranlar karsuyu ki molekül yapısı su dan farklı olduğu için , sisten ve aşırı soğukta mesela -40 – 50 derecelerde veya çok sıcak ortamlarda 40 derece gibi işlevlerini yitirirler.

  goretex bir katmandır , aslında aldığınız ürün polyester vs. neden üretildiyse , membran bu kumaşa ek bir tabaka olarak ilave edilir.mesela pamuk gömleğe de goretex membran uygulanabiliniyor.

  belirli bir ömre sahiptir taş çatlasın 4-5 yıl içinde özelliklerini yitirmektedir , en son kullandığım paclite pantolonum iki yılda ömrünü doldurdu yani çuvalla para verdik torunlarda giyer diye düşünmeyin.

  son bir uyarı deve yüküyle para verdiğiniz goretex membranın eğer ağır bir çanta taşıyorsanız omuz kısmı çabucak aşınır ve yırtılır , bununla beraber bir yere yaslandığınızda kol bölgesi yada oturup kalkarken pantolonların diz ve popo kısmıda hızlı aşınır ve su geçirmezliği kaybederler.
47 entry daha
hesabın var mı? giriş yap