şükela:  tümü | bugün
  • sınıftaki çocuğa baktığınızda hangi maddi statüde yer aldığını anlamanıza sebep olan nesnelerdir.günümüzde bunların yerine telefonlar ve mp3 çalarlar yer alsa da bundan bir 20 sene öncesinde kalem gibi basit şeyler statü farkı yaratmaktaydı.örnek vermek gerekirse
    sınıfın maddi durumu iyi olan kesiminde çantalı 64lük 120lik koca koca monamiler bulunurken benim gibi daha fakir insanlar bakkaldan alma karton kutuda 8li 12li monami taklitleri kullanırdı.
    işin kötü tarafı bu boyalar diğerleri gibi homojen yapıda olmadığı için masmavi bir gök yüzü yerine parçalı bulutlu gökyüzü yapmak zorunda kalırdınız.renk farklılığı da bariz ortadaydı , sınıfımızda durumu en iyi olan çocukta gümüş rengi ve yaldızlı sarı boyalar vardı.ağaç gökyüzü kedi köpek allah ne verdi yaldızlı sarıya boyardı allahsız.biz 3-4 renge talim ederdik.

    başka bir örnek de şifreli kalemkutulardır. maddi açıdan zayıf kesim bezden yapılma kalem kutuları kullanırken zengin kesim orasından burasından kalemtraş silgi çıkan kalemkutular kullanırdı biz de hayran hayran izlerdik.

    blok flüt de bu simgelerden biridir.müzik derslerinde genel katılım helvacıoğlu flüt ile gerçekleştirilirken burda da burjuva kesim yamaha marka flütüyle karşımıza çıkardı.
1499 entry daha