şükela:  tümü | bugün
1 entry daha
 • küçük esnafın müşterilerinden alacaklarını kaydettiği bir nevi muhasebe defteri. daha ziyade bakkalla birlikte anılır. (bkz: bakkal defteri).
  sayısız türk filminde ve levent kırca parodisinde kendisine rol bulmuş, diğer defter türleri arasından sıyrılmasını bilmiştir.
  veresiye defterinde kayıtlar isim, soyad, müşteri numarası, kurumsal kimlik boku, annenizin kızlık soyadı yerine bakkalın kendi kafasında kurguladığı bir dünyayı yansıtan benzetme ve tanımlamalar aracılığıyla tutulur. farzedelim ki hitlerin bakkala borcu var, elinize bir miktar para verip sizi bakkala yolladı. sittin sene arasanız veresiye defterinde adolf hitler ismine rastlayamazsınız. bakkal büyük ihtimalle "badem bıyık" olarak kaydetmiştir onu.
  ister führer olun, ister müsteşar, ister banka müdürü bu kodlama sistemi tüm acımasızlığıyla sizi de içine alacak; bakkalın yürüyüşünüzden, boyunuzdan, kilonuzdan, konuşurken çıkardığınız seslerden bir tanımlama yapmasına hiçbir şey engel olamayacaktır.
  kazara laf arasında basur olduğunuzu ağzınızdan mı kaçırdınız, ha ha kaçırmayacaksınız. üstelik size atfedilen kod sadece bakkalla da sınırlı kalmayacak, bakkal bu konuyu en kısa zamanda dükkanda durma olasılığı bulunan tüm aile bireyleriyle de paylaşacaktır. veresiye defterinde standartı yakalama açısından bu paylaşım esastır. böylelikle herkes kafasına göre kayıt tutmayacak, kaosun önüne geçilecektir.
  bodur ihsan, tekelcinin yeğeni, motosikletli terzi, hatta atlantisten gelen zekiye güzel veresiye defteri tanımlamalarıyken ssg,bbg, fbi filan zayıf kalacak, asla bir veresiye defterinde yer alamayacak isimlerdir...
13 entry daha