şükela:  tümü | bugün
 • 18 mart

  edit 4: emniyet güçleri konuya eğiliyor. sokağı gören bütün kamera kayıtları toplandı. belli saat aralıkları üzerine yoğunlaşılacak.
  az önce türkiye işçi partisi'nin bugün öğlen vakitlerinde yaptığı çağrı ile yapılacağı duyurulan 17:00'deki hayvan hakları eylemi son buldu ve dağılındı. aynı zamanda belirli mecralar üzerinden ulaşan hayvanlara karşı işlenen suçlar üzerine çalışan hukukçular ve mahalle sakinleri ile beraber olay takip ediliyor.

  olay ile ilgili daha detaylı bilgi:

  ilk kedi, zehirlenme şüphesi ile saat 16 mart akşamı 21.00 civarında mahalle veterinerimize götürülüyor. 17 mart gecesi 01.00 civarında da yine aynı şüphe ile 2 ayrı kedi götürülüyor. sabah ise bir kediyi arayan bir sokak sakini, önce bir kedinin cansız bedeni ile karşılaşıyor, sonrasında ise diğer bahçelerde de kediler olduğunu fark ediyor. olayın boyutu bundan sonra anlaşılıyor. bugün dahi başka başka kedilerin cansız bedenleri yeni bulundu zira sokak içerisinde bizim giremediğimiz bir arsa ve de temel aşamasında bir inşaat mevcut.

  emniyet güçleri de durumun vehametinin farkında ve bir an önce sorumluların yakalanması için uğraşıyorlar. kimse işini savsaklamıyor. olay yerinde bulunan kedilerden biri de ankara'ya otopsi için gitti. kedilerden birinin kustuğu ve içinde sosislerin olduğu bir öbek de haçiko tarafından ayrıca teste yollandı.

  başlığı gün içerisinde güncelleyemedim zira sokaktaydım, gelen hayvanları koruma dernekleri, haber kanalları ve emniyet güçlerine yardımcı olmaya çalışıyordum. vpn de bilgisayarda kurulu olduğu için ancak şimdi güncelleyebiliyorum.

  17 mart:

  edit 3: cansız bulunan kedi sayısı 34 oldu.

  edit 2: başka mecra üzerinden haçiko'dan ulaştılar. yerinde görüp bilgi alacaklar.

  edit 1: savcılığa şikayet edilip kamera kayıtları yollandı. kedilere otopsi yapılacak ve neden dolayı öldükleri tespit edilecek. başlığa fotoğraf eklemedim zira farkındalık yaratmak adına bir katkısı olacağını düşünmedim fakat bir çok kedinin fotoğrafı ve videosu var. halen dahi cansız bedenleri bulunmaya devam ediyor.

  rüştiye sokak içerisindeki sokağımızda yirmiyi aşkın kedi zehirlenerek canice öldürülmesi. sabahtan beridir mahalle sakinleri olarak şoktayız. aralarında benim kedim de var. kaldı ki buralarda oturanlar bilir, hepsi bizim kedilerimiz gözüyle bakıyorduk. hepsinin bir adı vardı, gördüğümüzde başlarını okşamadan geçmezdik. nesillerdir baktığımız, büyüttüğümüz, beslediğimiz, üzerlerine titrediğimiz kediler gece vakti etrafa zehirli mama konularak tabiri caizse katledilmiş.

  kendi kedimi de ara sıra oynasın diye dışarıdan yemek de yememesi için karnını doyurup evimin bahçesine bırakıyordum. bu sabah da 6.30 gibi bıraktım, bir kaç saat sonra ise cansız bedenini buldum. evimin etrafındaki kediler, sokağın içindeki kediler, yan bahçedeki kediler hepsi aynı durumda idi. hepsinin cansız bedenleri etrafta yatıyor. yıllardır mahallemizde yaşamın bir parçası haline gelmiş kediler artık yok.

  mahalledeki veteriner zehirlenmelerin gece başladığını zira gece 1'de zehirlenme şüphesi ile iki kedi getirildiğini söyledi.

  gerekli yerlere bildirimler yapıldı ama aramızda yaşayan bu canilerin bir an önce bulunması ve cezalandırılması gerekiyor. etrafta artık utanmaları kalmamış bir şekilde bir dolu atıp tutan hayvan düşmanlarının, son dönemde iyice ayyuka çıkan ve cesaretlenip bu eylemlerde bulunan canilerin bizi getirdiği son nokta işte bu manzara. kim şu manzarayla, nasıl bir kafa yapısıyla karşılaşmayı hayal edip de bunu yapabilir?

  edit: kedimi sokaktan sahiplendim. kendisi gelip beni buldu hatta. istanbul'da kediler için en güvenli yerlerden biri bu sokak. bütün kedileri temizdir, hepsinin kontrolleri yapılır. ev kedileri de arada çıkıp sokakta gezebiliyor burada, başlarına bir şey gelmişliği, hasta olmuşlukları henüz yok. bütün binalar bahçeli. kendi bahçemde kedim zehirlenerek öldürüldü (bir çok kedi ile beraber), yine de suçun kedinin sahibinde olduğunu düşünüyor iseniz bile tavsiyenin de yeri ve zamanı var arkadaşlar, 34 kedinin canice duygularla öldürülmesinden bahsediyoruz zira.
133 entry daha
hesabın var mı? giriş yap