şükela:  tümü | bugün
21 entry daha
 • edindiğim duyumlara göre oppo'nun türkiye distribütörü ile oppo çin arasında yaşanan anlaşmazlıklardan ötürü üretim geçici olarak 6 aylığına durdurulmuş, sonrasında da duruma bakılacakmış, üretim tekrardan devam edebilirmiş.

  fakat bilemiyorum, linkedin'de gördüğüm kadarıyla belli başlı beyaz yaka pozisyonları hariç (idari işler, mali işler vb.) bilhassa üretim personeli ve mühendisler oradan ayrılmış, ve diğer telefon firmalarına (samsung, vivo, xiaomi, tecno, omix vb.) geçmişler bile. bu saatten sonra tekrardan telefon üretebilmek için o kadar adamı nasıl toplayacaklar muamma.

  telefon piyasasında 2 buçuk tane büyük oyuncu var şu an, btk'nın her çeyrekte yayınladığı pazar raporlarına bakarsak türkiye pazarını yıllardır samsung domine etmekte, hemen arkasından da apple geliyor. 3.'lüğe de xiaomi (redmi) yerleşmiş durumda.

  2022/3
  2022/2
  2022/1

  bu üçlünün hegemonyasını kırmaya en çok yaklaşan 2021 yılında oppo olmuştu,

  2021/1
  2021/2
  2021/3
  2021/4

  özellikle 3 ve 4 çeyrekteki telefon üretim rakamları bildiğin büyüklerle aynı seviyede. bunlar üretilip imei'leri alınarak btk'ya bildirilen telefonlar bu arada, yani satılan değil satılmaya hazır hale gelen telefonlar demek oluyor.

  bu durumda oppo çin ile oppo'nun türkiye'deki distribütörü arasında "üretim rakamları samsung seviyesine gelmesine rağmen satışlar samsung'un yanına yaklaşmadı" konusunda bir anlaşmazlık yaşandığına dair bir düşüncem var, gerçekten öyle olup olmadığına dair bir bilgim yok oppo'nun türkiye'deki son kullanıcıya yönelik satış adetleri ne durumda vs bilmiyorum, tamamen tahmine dayalı bir yorum benimkisi. distribütörün de üst modelleri getirmiyor oluşu da böyle bir anlaşmazlığın olma ihtimalini kuvvetlendiriyor.

  umarım sorunlar çözülür ve oppo kaldığı yerden faaliyet göstermeye devam eder. fakat şunu da eklemekte fayda var, telefon üzerinde inanılmaz bir vergi yükü var, trt'si, ötv'si, kdv'si derken 1000 tl'ye mal edilip 1500 tl'ye satışa sunulan telefon vergilerle 3000 tl'ye çıkıyor, üstüne distribütör karı, mağaza karı vs. derken oluyor sana 5000-6000 tl. üretici telefon başına 500 tl kar etmek adına 1000 tl'ye mal ettiği ürünün 5-6 katına son kullanıcıya verilmesine razı gelmek durumunda kalıyor. oppo'nun neden üretimi durdurduğunu bir de bu açıdan irdelemek gerekiyor bence.
47 entry daha
hesabın var mı? giriş yap