şükela:  tümü | bugün sorunsallar (1)
837 entry daha
 • varoluşçuluğun kült kitaplarından biri olan bulantının yazarı olan, 20. yüzyıla damga vuran düşünür ve filozoftur.

  babasını 2 yaşında kaybetmiş, annesinin babası da entelektüel biriymiş ve jean-paul'u o büyütmüştür. fizik üzerine, felsefe üzerine eğitim almıştır. ilk kitabı olan bulantı'yı da 1938 yılında çıkarmıştır. babasının 2 yaşında ölmesi ve 2. dünya savaşı onun düşüncelerini şekillendirmiş, bunlardan çok etkilenmiştir.

  varlık ve hiçlik, varoluşçuluk kitapları da okunmaya değer gerçekten.

  insan var olduktan sonra ne olacağına kendisi karar verir, insanı yaratan yine insandır, hayatını şekillendirmesi insanın kendi elindedir. savunduğu şey budur aslında. özgür düşünce ile özgür seçimlerin önemli olduğunu da vurgulamış.

  nobel edebiyat ödülünü reddetmesinin nedeni de politik konumunu etkilemesinden ötürüymüş. batının doğu üzerinde olan baskılarına karşı etkinliklerde bulunmuş ve insan hakları konusunda her zaman duyarlı olmuş. şahane adammış be…

  --- spoiler ---
  ben ne büyükbaba, ne baba hatta ne de kocaydım. oy vermiyordum, ödediğim vergiler önemsizdi; seçmen ya da vergi ödeyen bir kimse olduğumu söyleyip övünemezdim. yirmi yıllık baş eğmenin bir memura kazandırdığı saygı değerlik hakkım bile yoktu. hayatım, beni gerçekten kaygılandırmaya başlamıştı. yoksa sadece bir dış görünüş müydüm ben?
  --- spoiler ---

  sevgi ve saygıyla…
1 entry daha
hesabın var mı? giriş yap