şükela:  tümü | bugün
25 entry daha
 • kanımca dünya üzerindeki en güzel yiyeceklerden biri. aşırı tüketimi diareye yatkınlığı çılgınca arttırsa da her gün yenmediğinden -daha doğrusu yapım zahmetinden- olacak, çok büyük keyfe neden olan yiyecektir. aşağıda okuyacağınız tarif, tarafımdan yapılmış pizza'nın (bkz: pizza/@ornette) yanına güzel bir garnitür olarak duracak nefis rus salatası tarifidir.

  1. öncelikle patatesleri abartmadan haşlıyoruz, bir başka deyişle çok da yumuşak olmamalılar. havuçları ılık suda 15-20 dakika bekletiyoruz, salatalık turşusunu alıyoruz, (küçük olursa çok iyi olur. büyükleri o kadar iyi tat vermiyor kanımca) ve bezelye konservesi bulunduruyoruz

  2. patatesler haşlandıktan sonra yuvarlak dilimler halinde kesiyor, onları da *küçük karelere bölüyoruz. (eğer karecikler büyük olursa salatanız diri durmaz, kolayca dağılan püre gibi olur.) bu arada kind of blue'yu baştan sona dinlerseniz daha da keyif alıyorsunuz.

  3. patatesleri böldükten sonra genişçe bir kaba koyuyoruz. havuç ve salatalık turşusunu da küçük dilimler halinde (önce dörde bölüp dilimlersek harika olur, leziz olur efendim.) bölüp, bezelyelerle beraber genişçe bir kaba koyuyoruz.

  4. işin esas harcı mayonez. mayonezi satın alıp katkı maddeli bir mayonez kullanırsanız, asla doğal rus salatası tadı elde edemezsiniz. bunun için bolca margarin*, azıcık limon suyu ve yine kararında sayılabilecek miktarda çiğ yumurta alınır, mikserle puding kıvamına gelene kadar çırpılır. arzu ederseniz zeytin ezmesi, sosis dilimi ya da sarımsak da ekleyip tadı katlayabilirsiniz. ben tercih etmem, ancak zevk bu. size kalmış.
  (kendi mayonezini yapabilmenin verdiği mutluluğun ne kadar yoğun olduğunu unutmayınız.)

  5. elde ettiğimiz mayonezi de genişçe kaba koyuyor ve tüm malzemeyi iyice karıştırıyoruz. (iyice = homogen olduğundan emin oluncaya kadar.)

  6. rus salatası sıcak tüketilmemelidir. sıcak tüketimi sırasında ince bağırsak tubuler sisteminin emilim gücü düşeceğinden diareye yatkınlık artacaktır. tercihen en az 2 saat buzdolabında bekletilmesi gereklidir diyorum.

  7. rus salatasını buzdolabına koymadan önce dolu tabağın üzerine biraz hellim atarsanız, salatayı tüketirken bunun şımartan aroma oluşturduğunu göreceksiniz..

  *
70 entry daha

hesabın var mı? giriş yap