şükela:  tümü | bugün
42 entry daha
 • dtcf'de * insana her çeşit duyguyu yaşatan bölüm. ingilizce için temel gereksinim sayılabilen fonetik gibi dersler bulunmamakla beraber üçüncü sınıfta bazı hocalar tarafından tarzanca konuştuğunuz iddiasıyla yerden yere vurulursunuz.

  şiir / metin / roman incelemeleri, toplum tarihi, ingiliz edebiyatı anahatları gibi ana derslerin dışında enteresan bir şekilde kafayı tamamen roma ve latin edebiyatı ile bozmak zorunda kalırsınız. uzaktan bakıldığında yunan edebiyatı tarihi, roma edebiyatı tarihi ve latince gibi dersler 'vay lan! ne orijinal! adamlara ingilizcenin köküne kadar öğretiyorlar, helal!' şeklinde bir düşünce doğurabilse de bu durum aslında tam tersidir. çünkü bu dersleri alan öğrencilerin yüzde sekseni kalmaktadır. her sene artan öğrenci sayısı artık 1000'lere ulaşmıştır (özellikle yunan ve roma edebiyatı tarihinde, ki ikisi ayrı derslerdir). bu yığılma onlarca sayfa notu, tok bir sesle mikrofondan okuyan profesöre soru sorma imkanı olmayan dersler işlemenize sebep olmaktadır. finallerde sorulan tek soru ve okunmayan / rastgele okunan kağıtlar yüzünden saydırdığınız küfürler de cabası.

  latince için ise apayrı paragraf açmalı. ikinci dersten itibaren (bu latince adına hayatınız boyunca almış olduğunuz bir buçuk saatlik ilk dersten sonraki ilk latince dersidir) çeviri yapmaya başlarsınız. itiraz edince 'napalım, ölü bir dil bu. başka şekilde öğretilmez. zaten bir yerde konuşmayacaksınız.' şeklinde cevap aldığınıza şaşırmamalısınız. bölümü bitirmeniz için faydalı olma potansiyeli taşıyan bu dersler sizin için işkence olacaktır.

  bütün bu olumsuzluklara rağmen bölümün ana dersleri oldukça zevklidir. iki sene boyunca canterbury tales konusunda uzmanlaşırsınız adeta. ortaçağ ingiltere'si hakkında epey bilgi sahibi olursunuz ve bütün önemli yazarların hayat görüşü ile dünya değerlerini mukayese edebilirsiniz.

  sözün özü, eğer ingiliz dili ve edebiyatı bölümünü tercih etmek istiyorsanız ve ankara okumak istediğiniz şehirlerin başında geliyorsa mutlaka göz önüne almalısınız bazı gerçekleri. dtcf'de taş sopa, biber gazı ve polis eşliğinde okumaktan bahsetmiyorum bile...

  mezun editi: yunan ve roma kalktı, latince daha insan bir hocayla devam. üç ve dört sürprizlerle dolu. gelmeyen çok şey kaçırır.
165 entry daha
hesabın var mı? giriş yap