şükela:  tümü | bugün
26 entry daha
 • dün gece* itibariyle cnn' in aralıksız olarak görgü tanıklarına ulaşıp hakkında detaylı bilgiler aldığı kazadır. toplam 155 kişinin canlı olarak kurtulmasına genel olarak mucize gözüyle bakılmaktadır. bir kaç yolcunun çarpma sonrası bazı ufak kesilme veya küçük yaralanmalar geçirdiği, bir kişinin de ayağının kırıldığı bilgileri ulaşmıştır.

  kazanın oluşumu ile ilgili genel bilgiler şu şekildedir :

  1- uçak, us airways' a ait a320* tipi bir yolcu uçağıdır. uçak içinde 155 kişi bulunmaktadır.
  2- uçak havalandıktan 4-5 dakika sonra*, 16a sırasında oturan yolcunun* verdiği ifadeye göre bir "bang" sesi duyulmuştur.
  3- sesin hemen ardından kabin içine hafif bir duman ve koku yayılmıştır.
  4- sol tarafta oturan tüm yolcular sağ taraftaki diğer motorun durumunu birbirlerine sormuşlardır.
  5- uçak oldukça geniş bir daire çizerek, irtifasını kaybetmeye başlamıştır. (bkz: altitude)
  6- oldukça kontrollü ve sakin bir dönüş yapan uçakta panik yaşanmamıştır.
  7- cam kenarındaki yolcular, uçağın düşmek yerine, acil iniş yapar pozisyonda, dengeli ve oldukça yavaş bir hızla* manhattan üzerine doğru alçaldığını görürler.
  8- bu sırada yüksek bina yapısının acil inişe uygun olmadığını bilen bazı yolcular, uçağın nehire iniş yapacağını hissederler.
  9- pilot, "please brace for impact" kabin anonsu yapar ..( lütfen çarpma için hazırlıklı olun )
  10- uçak, manhattan* ve new jersey' i birbirinden ayıran hudson nehrine oldukça düzgün bir iniş yapar. hatta o kadar düzgün iner ki, uçak bir süre su üzerinde kayarak durabilir.
  11- çarpmadan saniyeler önce, sağ orta taraftaki acil çıkış kapısının önünde oturan yolcular, sol tarafı ve diğer acil çıkış kapılarına yakın yolcuları, "uçak durunca kapıları açacağız" şeklinde uyarır.
  12- uçak ve motorlar durduğu anda kapı önündeki yolcular sağ ve sol kanatlara yolcuları yönlendirmeye çalışırlar.
  13- uçakta panik yoktur*, fakat uçağın batacağına dair korku duyarlar.
  14- uçağın suya değmesinden yaklaşık 15-20 dk sonra, 4 adet sahil güvenlik botu, çekici ve helikopterler kurtarma operasyonunu başarıyla tamamlarlar.
  15- kazanın ardından yaşanan en büyük korku, insanların suda kalmaları olmuştur. zira yılın en soğuk günlerini yaşayan new york' un ve hudson nehri' nin soğuk sularının, insanı 1-2 dakika içinde hipotermi' ye sokabilme ihtimali oldukça yüksektir.

  sonuçta pilot abimiz, kendi de dahil ( ki uçaktan herkes tahliye edildikten sonra çıkmıştır ) 155 kişinin hayatını, almış olduğu acil durum eğitimlerini kusursuzca uygulaması ile kurtarmıştır.kendisine buradan teşekkür ediyoruz.
34 entry daha