şükela:  tümü | bugün
  • john frankenheimer gibi, filmografisi genelde gişede başarılı olmuş filmlerin devam filmleriyle dolu, kalburüstü ama özellikle usta işi olmayan filmlerle dolu bir yönetmenden gelmesi şaşırtıcı olan, 1966 yapımı kafkaesk bir başyapıt. başrolde rock hudson var.

    kısaca konusunu anlatmak gerekir elbette, ama konusundan fazlaca bahsetmek filmin zevkini kaçırabilir. onun yerine kısaca yorum yapalım. yılına göre inanılmaz deneysel çekim teknikleri, olağanüstü fantastik-dumura uğratan senaryosu, senaryoda işlenmiş olan konuya yaklaşımı ile hakkaten bırakalım john frankenheimer'i, en kral, en ünlü yönetmenin filmografisinde bile nadide bir parça değeri görecek bir film kesinlikle.

    sinema tarihinde akrabalık ilişkileri açısından irdelemek gerekirse; tematik açıdan antonioni'nin the passenger'ını ve david fincher'ın the game'ini saymak gerekir muhakkak. günümüzde yapılan sinemaya etkileri veya günümüzde uygulanan ve insanlara yeni gelen teknikleri daha o dönemde kullanmış olması açısından örnek vermek gerekirse scroll bar'ı aşağıya indirecek hal mecal kalmaz okuyanda...

    ha bu arada kesinlikle unutulmaması gereken bir diğer referans için:

    (bkz: kafka)
30 entry daha