60 entry daha
 • tamamen haklı onlarca gerekçelerdir.

  öncelikle belirtmeliyim ki ilk 6 film hikayenin çok ufak bir kısmını anlatıyor ve hikayeye vakıf olmayan insanlar da anakin'i kötü yola düşmüş biri olarak görüyorlar. ancak kazın ayağı hiç de öyle değil.

  şimdi günümüz türkiye'sinde devletin her bir kademesine nüfuz etmiş ve kendilerine özel yasal haklar çıkartmış bir grup insan düşünün. bu insanlar köy köy, kasaba kasaba gezip çoluk çocuğa test yapıyor. daha sonra beğendikleri çocukları henüz konuşmaya bile başlamadıkları dönemlerde bile ailelerinin ve çocukların rızasını önemsemeden alıkoyuyorlar. hatta bu kişilere bebekleri ailenin rızası olmadan aileden almanın yanlış olduğunu söyleyen birileri olursa da o kişilere "onun kanına test yaptık rızası olduğu ortaya çıktı" cevabını veriyorlar. daha sonra bu çocukların beyinlerini sadece bu grubun çıkarları uğruna hayatlarını yaşayacak biçimde yıkıyor ve o çocuklara askeri eğitim veriyorlar. öyle ki bu eğitimler çocuklara kimseyi sevmemeyi, kimseye bağlanmamayı, kimseye özel ilgi ve alaka duymamayı öğretmeye çalışıyor ve bunları çocuklara bir erdem gibi gösteriyorlar. daha sonra yaşları biraz büyüyünce onları bir ustanın yanına verip, bellerine de bir silah koyup iç karışıklık çıkan bölgelerde görevlere yolluyorlar. bu iç karışıklıklarda aldıkları görevler de karışıklığı grubun çıkarına olacak biçimde çözmek. örneğin bir köyde iki grup kavga ediyor, kavga sebebi de referandum. bunlar gidip o köyde kendi atacakları oyu savunan taraf için şiddete başvuruyorlar. böylelikle hem orduda, hem istihbaratta, hem hukukta, hem de yönetimde kendilerine yer ediniyorlar. bu yerlerini de sadece ve sadece kendi görüşleriyle uyuşan yönetimleri desteklemek için kullanıyorlar. örneğin bir başkan çıkıp ben sistemi değiştiriyorum dese, yeterli oy toplasa ve yeni sistem bunların hoşuna gitmese o başkana darbe yapmaya kalkıyorlar. ayrıca grubun iç işleyişi de liyakat ile değil, alavere dalavereyle yürüyor. mesela grubun bir üyesi diğerlerinden habersiz büyük miktarlarda para kaçırıp herkesten izinsiz çocuk askerlerden oluşmuş etik dışı bir ordu kurabiliyor.

  sizce bu grup iyi bir grup mudur kötü bir grup mudur?

  anakin skywalker da tam olarak bu grubun içine düşmüş, ancak geç yaşta gruba dahil olduğu için özgür iradesini korumayı başarabilmiş bir sömürü çocuktur.

  filmlerde her ne kadar jedi tarikatı iyi sithler kötü gibi görünse de aslında gücün iyi ya da kötü tarafı diye bir durum söz konusu değil. clone wars dizisinde force wielders dediğimiz varlıklardan gördüğümüz kadarıyla evren aydınlık ve karanlık tarafın denge içinde olabilmesiyle işleyen bir sisteme sahip. yani aslında gücün aydınlık ve karanlık tarafı yalnızca birlikte var olabilen, biri yok olduğunda diğeri rayından çıkan iki zıt kutup. jedi tarikatı ise katı dogmaları ile yalnızca bir tarafın var olması gerektiğini savunan, diğer tarafı merak dahi etmeyi yasaklayan, öyle ki burunlarının dibindeki sith lordunu bile göremeyecek düzeyde diğer tarafın cahili olan, dengenin sadece kendi beğendikleri tarafın var olmasıyla sağlanabileceğine inanan bir grup yobaz.

  şimdi ayrılıkçı tarafını ve cumhuriyet tarafını bir düşünelim:

  ayrılıkçılar daha önce cumhuriyetin bir parçası olan ancak cumhuriyetin yozlaştığına inandıkları için cumhuriyetten ayrılmaya karar veren sistemler bütününden oluşuyor. iki taraf da demokrasi ile yönetiliyor, ancak cumhuriyetin demokrasisinde herkesin kendi kaderini belirleme hakkı yok. mesela klon denilen arkadaşların bırakın oy kullanmaya, istedikleri mesleği seçmeye hakları bile yok. jedi'ın teki bir uzaylı türüne gidip bir dna veriyor ve bununla ordu yapın diyor, uzaylı türü dna örneğini doğan çocukların bedeni hızlı büyüsün ve itaatkar olsun diye modifiye edip bu şekilde kurbanlık koyun gibi milyonlarca klon üretiyor. bu çocuklar hiçbir tercih hakları olmadan hayatları boyunca askeri eğitim alıp 12-13 yaşına geldiklerinde cepheye gidip ölüyorlar. bunların bedenleri yetişkin bedeni ama hayat tecrübeleri 12 yıl yaşamış bir insan tecrübesi, algıları da bir çocuğun algısı. çoğu kişi farkında değil belki bunun ama mesela ahsoka tano clone wars dizisinde yüzbaşı rex'ten 5 yaş daha büyük. ayrıca bu insanların savaşlarda patır kütür ölmeleri de ne jedi tarikatının umurunda ne de senatonun umurunda. öte yandan ayrılıkçılar savaşlarda insan veya canlı türleri kullanmak yerine sadece savaş için programlanmış, the mandalorian dizisinde de görülebileceği gibi savaşmadığı zaman ne yapacağını şaşıran droidleri kullanıyor. bu da cumhuriyetin yozlaştığına inanan bir oluşum için gayet doğal ve normal.

  bu sadece savaşta diğer tarafa empati yapabilmek için bir örnekti. cumhuriyetin yozlaşmasının corusant'da fink atan, jedilar tarafından bilindikleri halde hiçbir şekilde müdahale edilmeyen suç çeteleri ve yer altı dünyası gibi daha birçok göstergesi var. ya cad bane diye ipsiz sapsız bir adam gündüz gözüyle kalkıp başkentte parlamento binasında o kadar jedi içinden şansölyeyi kaçırabiliyorsa, devlet görevlileri gidip de bütün geçim kaynağı uyuşturucu ve silah ticareti, serserilik, itlik köpeklik olan hutt isimli mafya sümüklü böceklerine yüce hutt hazretleri diye hitap ediyorsa yemişim öyle devleti de sistemi de.

  ancak biliyoruz ki zaten savaşın iki tarafı da bu saçma salak cumhuriyeti kaldırıp yerine imparatorluk getirmek olan hepi topu 2 tane sith tarafından yönetiliyor. hani diyorlar ya bir jedi bin droide bedel diye, iki tane sith de bütün jedi tarikatına bedel. çünkü sadece iki tane adam kendilerini barış elçisi sanan, bilge olduklarına inanan ve kibirden önünü göremeyen bir yığın adam içinde tüm galaksiyi yıllarca parmağında oynatıyor.

  bu kendini bilge sanan adamlar da o zamana dek gelmiş geçmiş en yetenekli jedi olan ve iki yılda iki bin icraati bulunan anakin skywalker'a bilge olmadığı için yüksek jedi unvanını vermiyorlar. üstüne üstlük adamın anasına çöl vahşileri haftalarca işkence edip kadını öldürürlerken jedi tarikatı adama "boşver kanka ya jedi dediğin anasını sevmez" diyorlar. hadi anası ölüyor, jedilara aykırı olduğu için gizlice evlendiği hayatının aşkı kalıyor, onun öleceğini bildiği zaman ona da "salla ya belki ölmez" diyorlar. bu da yetmezmiş gibi adama onu insan yerine koyan, derdini dinleyen, çözüm fikirleri sunan tek arkadaşına ihanet etmek ve onun muhbirliğini yapma emri veriyorlar.

  sonra da vay efendim sen benim kardeşimdin, sen sithleri yok edecektin onlara katılmayacaktın, sen dengeyi getirecektin, sen seçilmiş kişiydin bilmem ne.

  bu adam jedi tarihinin en genç jedi şövalyesi olmuş, klon savaşları boyunca generallik yapıp onlarca muharebeye girmiş ve tek bir muharebe bile kaybetmemiş, iki yılda çok yetenekli bir padawan yetiştirmiş, binlerce yıldır ilk defa bir sith lordunu yenen ( darth maul hayatta kaldığı için kont dooku ilk sayılır ) jedi olmuş, tüm hayatını jedi düzenine adamış, sen bu adamı yetersiz bulup yüksek jedi yapmıyor, anasının ölümüne sebep oluyor, karısını korumasına izin vermiyor ve adama hakaret ediyorsun.

  okuyan kişiye soruyorum: yukarıda yazdığım şeyleri sana yapsalar sen bunların tarafında kalır mısın sevgili okuyucu?

  anakin skywalker için bu sorunun cevabı hayır. benim için de bu sorunun cevabı hayır.

  tamam ben de tapınak basıp moğol askeri gibi boyu kağnı tekerini geçen bütün çocukları bunlar ileride intikam alır diye öldürmeyi doğru bulmuyorum ama anakin de geri zekalı değil. durduk yere sith lordu olup galaksinin anasını ağlatmıyor. var yani bir bildiği.

  ---

  debe editi: cumhuriyet generalleri organize suç örgütü lideri jabba'ya yüce jabba hazretleri diye hitap ederken bakın darth vader jabba ile nasıl iletişim kuruyor -

  görsel1

  görsel2
16 entry daha
hesabın var mı? giriş yap