şükela:  tümü | bugün
72 entry daha
  • dün gibi aklımdadır (zaten hep gereksiz şeyler dün gibi aklımdadır). o gün bu haberi veren muhabir, atlayan elemanı gören başka bi çocukla ropörtaj yapmıştı. olayın nasıl geliştiğini sorduğunda, çocuk ''ferhat 'ben pidgeotto'yum' deyip atladı.'' demişti. fakat haberi yapan koca koca, çizgi filmlerden bihaber olan adamlar elemanın dediklerinden bir anlam çıkaramamışlardır. pokemonlar hakkında 30 saniyelik bir araştırmadan sonra en meşhur pokemonun pikachu olduğunu öğrenirler. haliyle ''çocuk olsa olsa 'pikachu' demiştir.'' deyip, haberi ''kendini pikachu sanan çocuk balkondan atladı'' şeklinde verirler.

    aslında eleman pikachu değil de ''pidgeottooo'' demişti. üstelik bu pidgeotto denen pokemon bildiğin kuştur. yani eleman pekala ''ben güvercinim, kartalım, şahinim...'' deyip atlayabilirdi balkondan ama o pidgeotto olmayı seçmişti. haberci arkadaşlarsa işgüzarlık yapıp milleti yanlış bilgilendirmişti. olayı araştırmayan yargı unsurları da ''çocukların her gün izlediği pikachu zararlı bi şey ki yasaklanmalı.'' deyip çizgi filmin gösterimini yasakladı. oysa ki araştırılmalıydı çünkü haber çelişkiler içeriyordu, pikachu uçamayan bir pokemondu. olayın üstüne gidilmedi, kısa yoldan çizgi film yasaklandı. halbuki yargının araştırma yapıp özenilen pokemonun pidgetto olduğunu öğrenmesi lazımdı. ''elemanın 'ben pidgettoyum' ya da 'ben güvercinim' deyip atlaması arasında hiç bir fark yoktur, ikisi de kuştur. kuşa özenmekle pokemon yasaklanamaz.'' diye bir karar vermesi lazımdı ama olmadı.

    varsayalım ki çocuk ''ben güvercinim.'' deyip atladı. bu yargı kararının mantığına göre güvercinler de dahil olmak üzere bütün hayvanların itlaf edilmesi gerekirdi. böyle mantık mı olur yahu? çocuk atlamışsa kendi problemidir.

    işte bu da kuş türü bir pokemon olan pidgeotto'nun çıplak fotoğrafı: http://www.angelfire.com/…oplateau/pokedex/017.html
343 entry daha