şükela:  tümü | bugün soru sor
2 entry daha
  • vergi kaçırmanın çok yaygın ve pek normal olduğu bir ülkenin vatandaşlarının kafalarına tam olarak oturtmalarının hayli zor olduğu bir kavramdır.

    zaten kendisi vergisini tam ödemeyip türlü yollarla kaçıran veya bu yönde teşebbüsü olan insanların ödedikleri veya ödemedikleri vergilerin hesabını sormaları beklenemez. bu kimselerin nüfusun ciddi bir ekseriyetine ulaşmaları halinde de "vergi mükelleflerinin paraları" ve kullanımı üzerine toplumda bir argümanın yerleşmesi imkansız hale gelir.
    maalesef birçok uzman bizim nüfusumuzun da ciddi bir oranının vergi kaçırdığını teyid ediyor. ülkemizde vergi kaçırmamak makbul karşılanmıyor, kaçıranlar takdir edilip imreniliyor, vergisini tam, dürüstçe ödeyen mükelleflere -af buyurun- enayi gözüyle bakılıyor buralarda. dolayısıyla beytülmalın hesabını soran kimsenin referans olarak tüyü bitmedik yetim yerine -tekrar çok afedersiniz- enayi mükelleflerin paralarını alması biraz tuhaf ve dublaj türkçesi gibi kalabiliyor yurdumuzda.

    buradan, taşıdığı sosyal sorumluluk sebebiyle "enayi" de dahil her türlü yaftalamayı bir yana atıp, karşılaştıkları zorluklara rağmen prensiplerini koruyan, üzerine düşeni eksiksiz yapanlara selam olsun.
3 entry daha