şükela:  tümü | bugün
18 entry daha
 • gürcüler tarafından ısrarla yerel bir kafkas halkı, bazı turancılar tarafından da ayrı bir türk soyu olarak nitelendirilmeye çalışılsalar da ahıska türkleri aslen anadolu türküdürler. ahıska topraklarına ilk yerleşimleri yavuz sultan selim zamanında bursa ve civarındaki türkmen boylarının kafkaslara iskan politikası nedeni ile gönderilmesi ile başlar.

  aynı zamanda mensubu olduğum, fakat büyük dedemin 93 harbi sonrasında ruslar'a karşı mücadele vermesi ve ardından esir düşmesi, devamında kaçıp kardeşi ile beraber anadolu topraklarına varması ile bugün kalan kısmı ile beraber sibirya'da olmadığım millettir.

  stalin'in emriyle gerçekleşen sürgün son derece kahpece yapılmış; ahıska gençleri alman cephesinde nazilere karşı rusya için savaşırken, aileleri bir kaç saat içerisinde toplanıp sürülmüştür. tüm ahıska'nın kızıl ordu askerlerince boşaltılması ise sadece 2 gün sürmüş, türkiye'nin durumdan haberi ise savaş sonrasında gazetelerin iç sayfalarında yer alan bir kaç paragraflık haberlerden ibaret kalmıştır.

  savaş sonrası yurduna (!) dönen gençler ise ne analarını, ne eşlerini, ne de kardeşlerini bulabilmişlerdir. sürgünden haberleri de bu zamanda olur. bir kısmı ailelerinin peşinden sibirya'nın yolunu tutar. ahıska'daki türk köylerine ise ermeni nüfusu yerleştirilir.**

  maalesef 'sovyetlerle olan ilişkilerimizi bozmamak adına' bu milletten türkiye'ye kaçabilenler dönemin yönetimi tarafından iade edilmiştir. halen de ahıska türkleri için türk vatandaşlığı çok uzak bir ihtimaldir.

  fergana vadisindeki trajediden sonra kardeş ülke azerbaycan bu insanlara kapılarını açmış ve böylelikle en çok ahıska türkü nüfusuna sahip türki cumhuriyet olmuştur.

  rusyada yaşayanlar ise halen rus halkı tarafından dışlanmaktadır. bu sebeple 'rusya'da yaşayanların' on binlercesi amerika tarafından kabul edilmiş ve oturma izni verilmiştir.

  bu kopuk ve düzensiz yazıya ek olarak, sovyet dönemi boyunca sürgündeki ahıska türklerinin köylerine giriş ve çıkışlar özel izne tabii tutulmuş, eğitim hakları kısıtlanmıştır.**

  1944 sürgünü, ölüme yolculuktur. stalin'in sürgün sırasında ölen ahıska türkü sayısını az bularak 'hava koşullarını yanlış bildiren' görevliyi ve doktoru idam ettirdiği de söylenir.
84 entry daha