şükela:  tümü | bugün
200 entry daha
 • sadece içindeki küçük ayrıntılar için bile seyredilmesi gereken animasyon. wall-e'yi o kadar şirin yapmışlar ki insan ilk andan hastası oluyo zaten. bi de o kükçük kutusunu sırtına takıp işe gitmesi yok mu! allahım delirtir adamı. bu tür animasyonları yaratanlar gerçekten büyük insanlar diye düşünüyorum böyle bir hayalgücü gerçekten büyük bir hediye zira. sevgiyi olabilecek en güzel şekilde anlatmışlar kanımca. uzun süredir izlediğim en iyi şeylerden birisi. 9/10

  gelelim en sevdiğim bölüme*;

  * wall-e'nin açılımı (waste allocation load lifter-earth-class). eve'in açılımı ("extraterrestial vegetation evaluator") ve m-o'nun açılımı ("microbe obliterator.") ayrıca farkeden oldu mu bilmiyorum ama ben m.o'yu direk kimono giymiş bir geyşaya benzettim, gerçi hiç bi yerde bununla ilgili bişi okumadım ama bence öyle. (http://z.about.com/…dstvmovies/1/0/e/h/walle003.jpg)

  * animasyondaki robotların büyük bir çoğunluğunu ben burtt seslendirmiş. (tebrik ediyoruz)

  * filmde apple'a sayısız gönderme var. *mesela wall-e güneşten %100 şarj olduğu zaman bir ses çıkarıyo. bu ses machintosh'ların açıldığı zaman çıkardıkları sesmiş. *yine wall-e her akşam favori filmini bir ipod ekranından izliyor. *uzay gemisinin otomatik pilotonun sesini oluştururken macintalk kullanmışlar.*eve ve wall-e tasarlanırken -ki tasarlamaya yardım eden jonathan ive-
  macintosh'un apple iie modelinden esinlenmişler. tabi wall-e çok eski bi modeli, eve ise pırıl pırıl bi imac. (http://www.wired.com/…niversary/imac_gallery_01.jpg)

  * wall-e'nin kaçtığı kum fırtınasının sesini yaratırken niagara selalesi'nin sesini kullanmışlar.

  --- spoiler ---

  * wall-e dünyadan uzaya çıktığında üstüne bi yığın uydu takılıyo, bütün uydulardan kurtulunca geriye minik bir uydu kalıyo işte o uydu sputnik.

  --- spoiler ---

  * otomatik pilot auto'nun izlediği protol a113. bu sayı çoğu pixar animasyoncusunun okuduğu california institute of the arts'daki animasyon odasının numarasıymış. bu sayıyı the cars'da bir trenin üstünde de görebilirmişiz.

  * filmin sonundaki end titles montaji özel olarak yapılmış. tarihsel bir şekilde geçmişten günümüze sanatı anlatan bir jenerik bu. sırasıyla mağara çizimleri, mısır hiyeroglifleri, eski yunan ve roma çizimleri akabinde rönasans akımı ve sonrasında vincent van gogh, georges seuratve auguste renoir'ın çizim stilleri yer alıyor. (bence çok orjinal olmuş) (tabi bu çizimlerin hepsinin içinde bizim mini robotlar yer alıyo)

  * ben burtt ses kayıtlarının çoğunu bir hurdalıkta kaydetmiş.

  --- spoiler ---

  * otomatik pilot auto, hal9000 ile birçok benzerlik göstermekteymiş. ikisinin de kırmızı ışığı var. ikisi de geminin tüm kontrolüne sahip, yine hal'de auto gibi gizli emirler alıyo ve onları uygulamaya çalışıyo bu emirler onun iyilikten çok zarar vermesine yol açıyo ve sonunda kapatılarak görevden alınıyor.

  --- spoiler ---

  * wall-e'nin eve için yaptığı heykelin sağ kolu luxo jr. (http://images4.wikia.nocookie.net/…ve-sculpture.jpg)

  * wall-e'nin evindeki raflarda toy story'den rex, hamm the piggy bank ve babyface'i görebilirsiniz.

  --- spoiler ---

  * filmin sonunda wall-e pixar logosundaki luxo jr.'ın ambulu bozulunca onu yeni bir ampulle değiştiriyor. bu ampul yeni nesil az enerji kullanan ampullerdenmiş. hatta o yüzden wall-e luxo jr.'ın kafasını okşuyor "hadi canım artık hep bundan kullan" der gibilerinden.

  --- spoiler ---

  *eve, wall'e'yle ilk konuştuğunda ilk önce farklı dillerde konuşuyo, konuştuğu dillerden birisi de huttese yani star wars*'dan tanıdığımız jabba the hutt'ın konuştuğu dil. burdan da star wars'a bir selam çakmışlar takdir ettim.

  * uzay gemisinin bilgisayarının sexy sesi sigourney weavera aitmiş.

  * uzay gemisinin kaptanlarının resimleri aslında pixar çalışanlarının fotolarından oluşturulmuş. kaptanların ismi de wall-e yazar kadrosundakilerin isimleriymiş.

  * filmde hem also sprach zarathustra hem de the blue danube'u duyuyoruz. bunların ikisi de stanley kubrick's 2001*e birer gönderme.

  * filmin geçtiği tarih 2805. uzay gemisinin uzaya çıktığı sene ise 2105.

  * eve rubik küpünü 3.5 saniyede tamamlıyo.

  * wall-e 6 dalda oscar adayı olan ilk pixar filmi.

  bir kaç tanede beğendiğim wallpaper linki veriyim.

  http://www.entertainmentwallpaper.com/…ad/10013414/ (sağ tıklayıp set as wallpaper diyin)

  http://www.entertainmentwallpaper.com/…ad/10013412/

  http://www.entertainmentwallpaper.com/…ad/10013706/

  http://www.entertainmentwallpaper.com/…ad/10013159/

  http://www.entertainmentwallpaper.com/…ad/10013412/
303 entry daha