214 entry daha
 • hayranlık uyandırıcı derecede tuhaf ve yetenekli bir irlandalı kendisi.

  47 yaşındaki murphy, oyuncu olmadan önce avukat olmak istiyormuş.
  hukuk okumak için, university college cork'a gitmiş ama ilk sınavlarda başarısız olunca corcadorca theatre company'de seçmelere katılıp oyunculuğa başlamış.

  looper.com 'da kendisi hakkında, burada pek yazılmamış az bilinen şeyler var.

  mesela peaky blinders'ta oynayana kadar 15 yıl boyunca bir vejetaryenmiş ve bu dizi için et yemeye başlamış.
  adam resmen yaşam tarzını değiştirmiş, büyük ölçüde hem de.
  vejetaryen olmasını da ahlaki görüşünden dolayı değil de "deli dana" hastalığından korktuğundan dolayı tercih ettiğini söylemiş.

  (ben diziyi izlemedim ama yorumların çoğunda genel olarak harika bir yapım olduğu izlenimini zaten alıyorum. )

  bu arada thomas shelby rölü için, dizinin yaratıcısı steven knight önce jason statham'ı seçmiş. çünkü statham bu role fiziksel olarak daha uygunmuş.
  sonra nasıl olduysa -söylentiye göre- cillian murphy yapımcı steven knight'a "unutma ki ben bir oyuncuyum." başlıklı bir mesaj atmış (mail de olabilir).
  sonrasında tabii ki murphy'nin oyunculuğunu deneyimleyen knight aslında doğru seçimin, asıl thomas shelby'nin cillian murphy olmasına karar vermiş.

  ve batman rolü için de seçmelere girmiş. (tabii ki batman kostümü christian bale'den başkasına yakışmaz )
  2003'te murphy, christopher nolan'ın batman begins filminde bruce wayne/batman'i oynamak için finalist olmuş. seçilememiş.

  seçilememiş ama ondaki ışığı gören nolan onun korkuluk olarak rol almasını istemiş. gayet de hakkını vermişti korkuluk rolünün. çünkü bir dc comics evreni üçlemesinde üçünde de oynayan tek karakterdi.

  böylelikle nolan evreninde de yer almaya başlayan murphy, devam eden zamanlarda
  inception ve dunkirk harikalarında da yer aldı. son olarak da robert oppenheimer rolü ile zirveye oturdu nolan'ın dünyasında.

  özel hayatı ile gündeme gelmemeye çalışan sofistike oyuncu bir röportajında da (the irish times) bu konuda şunları söylemiş :
  "i don't see myself as a personality. i see myself as an actor. i think those are two distinct jobs. and my job is to portray other people. the less that people know about me the better i can portray other people."
  yani (anladığım kadarıyla) : "kendimi bir kişilik olarak değil de aktör olarak görüyorum ve bu ikisi de ayrı birer meslek/iş benim için. ve benim mesleğim de diğer insanları/karakterleri canlandırmak. insanlar da benim hakkımda ne kadar az şey bilirlerse, ben de o karakterleri o derece daha iyi canlandırabilirim."

  oyuncumuz sosyal medyada da çok göz önünde olmayı, pozlar vermeyi pek sevmiyormuş. hatta dijitalleşen bir çağda yaşamanın iyi olmasının yanı sıra zorlukları olduğunu, özellikle iki çocuk babası olarak bu konuda endişeleri olduğunu da belirtmiş.
  ortaokullar için yeni bir empati eğitim programı hakkındaki görüşleri ile ilgili irish mirror adlı bir sitede verdiği bir demeç var. diyor ki ;
  "ben de bir zamanlar gençtim ve şimdi iki genç çocuk babasıyım. bugünkü toplumlarda genç bir birey olmanın ne kadar zor olduğunun da farkındayım. böyle bir zamanda büyümek çok karmaşık çünkü her şey çok hızla değişiyor ve gelişiyor. çevrimiçi internet ve çevrimiçi yaşamın etkilerini görüyoruz ve bana pek çok çocuğun hayatı bu cihazın içindeymiş gibi geliyor.
  ve empatinin bir müfredatın parçası olacağı fikri mükemmel bir fikir..." diyor. ayrıntılı okumak isteyen olursa

  başka bilmediğimiz bir şey de, cillian murphy, oyuncu olduğu için çok şanslı olduğu ama bazen oyunculuk yapmaktan utandığını söylüyor olması.
  bunu da canlandırdığı mesleki karakterlerden daha fazla maaş alması olarak açıklıyor. "ben bütün karakterleri rahat bir şekilde canlandırıp çok para kazanıyorum ama asıl çalışanlar daha zorluklarla baş ediyor" gibi bir şey söylüyor.
  ama sonrasında kendisini, yaptığı mesleğine atıfla -izlence sektörünün- insanlar için bir stres atma, rahatlama ve kaçış yoluna ihtiyacı olduğundan elzem olduğu yönünde rahatlatıyormuş.

  ne olursa olsun harikulade işler çıkaran bir aktör. harika filmleri olan bir oyuncu.

  edit : peaky blinders için vejetaryenliği bırakması ile ilgili bir haber sitesi
74 entry daha
hesabın var mı? giriş yap