şükela:  tümü | bugün
52 entry daha
 • münevver ayaşlı, onun gözlerden uzak kalan dramını şöyle anlatıyor:

  --- alıntı ---

  bütün edebî ve kültürel hayatı içinde onu en çok meşgul eden evi, karısı ve oğlu idi. bir akşam merve'yi de getirmişti ismail hami bey'e. merve bizler için iyi, hoş, fakat alelade bir genç idi; bugünün genci, biraz kendini beğenmiş, biraz asil. fakat peyami safa için öyle değildi merve.

  babası peyami safa için merve bir harika çocuk, bir dahi çocuktu. onun isyanlarını, kaprislerini öyle güzel, öyle tatlı tevil ediyordu ki... bütün bunları merve'nin dehasına bağlıyordu. dikkat etmiştim. merve'nin olduğu akşamlar, gözü sadece merve'nin üzerinde idi. gözü başka kimseyi görmüyordu. merve ile münakaşa ediyor, konuşuyor, felsefenin derinliklerine iniyordu.
  /.../
  çok sevdiği oğlu merve bir gün askere gitti. merve'nin askere gittiği zamanlar memleketin en buhranlı zamanları idi ve peyami safa bey hakikaten üzüntü içinde idi. /.../ sevgili çocuk merve, bilmem nerede askerlik yaparken, sarılık mı ne oluyor, karaciğeri mi bozuluyor, hastalanıyor. daha hastalığı yeni duymuştuk ki ölüm haberi geldi.

  bari ölsünler, çok çekmeden, bu evlat acısını çekmeden ölsünler... herkes biliyordu ki peyami safa bey acısına dayanamayacak. merve'nin ölümü, babasının ölümü idi. nitekim bilmiyorum, oğlundan sonra ne kadar yaşadı, en fazla üç ay... kendisi merve ile beraber ölmüştü. sonraki hayatı, nebatî bir yaşamaktı peyami safa bey için.

  en son onu, oğlunun cenazesinde gördüm, şişli camii'nde... bu sahneyi yazamam. şişli camii'nin avlusu, türk bayrağına sarılı merve'nin tabutu, buz gibi ve sesli esen rüzgâr, cenazeye en son gelen baba, peyami safa bey...
  /.../
  nihayet camiin arka kapısından, iki kişinin kolları arasında sürüklenerek peyami safa da göründü. cenaze namazı kılındı. merve'yi askerler aldılar, götürdüler. oğlunun tabutunun arkasından peyami safa da sürüklendi. bu peyami safa'yı son görüşümdü.

  --- alıntı ---

  münevver ayaşlı, haminne'nin suret aynası, s. 125-128.
281 entry daha