şükela:  tümü | bugün
84 entry daha
 • bütün önyargılarımı ve endişelerimi boşa çıkararak, daha önce fragmanlar üzerinden zack snyder ile ilgili söylediklerimi bana yedirmiş olan film. sanırım sadece bana değil, eseri için "unfilmable" diyen alan moore'u da utandırmış olmalı. watchmen'in sadece annotation'larında* dikkat edilebilen detayları beyaz perdede görmüş olmanın şaşkınlığıyla, aynısını alan moore'un da yaşadığını hayal ediyorum. alan moore'un bütün dayanağı grafiklerin arka planlarındaki detayların ve bölüm sonu metinlerinin watchmen'i daha derin okumalara müsait kılması ancak bunun sinemada yapılamayacağıydı. zack snyder bölüm sonu metinlerinde anlatılanları kullandığı flashback'ler ile fazlasıyla kapatmış ve her sahneyi sıkıca dokuyarak grafiklerdeki detayları filmine kare kare işlemiş. kullandığı kaydırmalar ve kadrajlar bunları iyice ortaya çıkartmış. bütün filmi baştan sona ağzım açık izledim diyebilirim.

  zack snyder, varoluşçu dr manhattan'ın pipisi için çok mücadele verdiğini ancak stüdyonun kısıtlamasıyla blurlaştırıldığını açıklamıştı, nitekim fragmanda da öyleydi. ancak filmi böyle bir sansür olmadan izledik. dr manhattan'ın sesi ve vücut hareketlerinin kişiliğine olan uyumunu kendi hayalimde canlandırdığımdan daha iyi buldum. bu açıdan zack snyder, alan moore'u çok iyi tamamlamış, eser ile seyirci arasında çok iyi bir köprü olmuş. rorschachlittle children'daki pedofili hastasının oynayacağı açıklandığında acayip korkmuştum ama bütün endişelerim boşunaymış. squid finalinin değiştirilmesine kafayı takmıştım ama zack snyder'ın "versiyonu" da alan moore'unki kadar mantıklı olmuş. journal ending'i koysunlar diye dua ediyordum, o da var.

  çizgi roman olan watchmen ne ise film olan watchmen de o'dur. alan moore çizgi romanda ne kadar edebi bir eser ortaya koymuşsa zack snyder da bunu o derecede peliküle yansıtmayı başarmış. "sadık uyarlama" sıfatı burada yetersiz kalır, zack snyder'ın çıkardığı işi "üstün uyarlama niteliğine sahip" diye tanımlamak lazım.

  zack snyder ve stüdyo el ele vererek, basitleştirmeden 2,5 saatlik bir edebi eser uyarlaması yaparak taşın altına ellerini sokuyorlar. zack snyder bununla da kalmıyor, geek'liğin allah'ını yaparak dvd için tales of the black freighter ve bernie-bernard bölümlerini çekiyor (muhtemelen hooded justice-captain metropolis "muhabbeti" de dvd'ye ayrılan bölümlerdedir.) bütün bunlara saygı duymamak için biraz düşüncesiz olmak lazım. zack snyder'ın filmi yaparken harcadığı çabaya, uyarlamadaki detaycılığına, yaptığı yoğun ve fazla mesaiye minnet duydum. filmi sevmeyenler çizgi romanı da sevmezdi veya filmi ilginç bulmayanlar çizgi romana da aynı şekilde yaklaşırdı diyorum. watchmen her şeyiyle edebi bir eserdir ve grafik yönüyle belki de daha fazlasıdır. film de bunu sadık bir şekilde taşımış.

  --- spoiler ---

  new york city havaya uçarken bernie ve bernard'ın birbirine sarıldıklarını gördüğümde gözlerim doldu. saygıyla önünde eğiliyorum zack snyder.

  --- spoiler ---

  edit: çizgi romanı tek seferde bütün detayları, göndermeleri ve tespitleriyle anlamak nasıl mümkün olmuyorsa, üzerine düşünmek ve tekrar okumak gerekiyorsa, aynı şekilde film de "kolay" değil.
382 entry daha