şükela:  tümü | bugün
89 entry daha
 • film imdb'de 8.3 puanla top 250'de 132. sırada şu an.hemen kendi açımdan değerlendiriyim, sinematografi açısından kesinlikle yerini hakediyo (zack snyder faktörü var sonuçta- görüntü yönetmenliği ve visual effects dallarında oscar adayı olma olasılığı yüksek)) ama senaryoya bakacak olursak ilk 250de olmamalı diye düşünüyorum. zira senaryoda boşluklar yoktu tamam ama gene de hikaye zayıf kalıyodu, e ama bir aksiyon filminden de çok fazla bişi beklemek hata olurdu herhalde. onun dışında oyuncular gayet başarılı seçilmişti, jeffrey dean morgan hiç hakettiği değeri göremediği için üzülürdüm, inşallah bu filmle şansı dönecek. billy crudup'u fazla görme şansı bulamadık zira kendisi genelde filmde mavi renkli olarak takıldı (hemen belirtiyim vücut ona ait değil bi model kullanmışlar, pipisi de tamamen cgi'ymış hehehehe) heralde filmdeki en çakma hero nite owldu. resmen batman'ın yandan yemişi bi kıyafeti vardı. çizgi romanı okumadığım için yorum yapamıcam belki romanında çok daha farklı anlatılmıştır ama kendisi alıştığımız hero tanımına pek uymuyodu açıkcası.dr. manhattan ve rorschach'a bittim ikisi de evde beslenir valla. dr. manhattan'ı uzak doğu felsefelerine yakın bir şekilde karakterize etmeleri hoş olmuş.bir de kendisi syler'la akraba galiba bilemedim. ozymandias' da adeta sarı kafa büyük iskender colin farrell 'ın yandan yemişi olmuş farketmedik değil. filmin belki de en beğendiğim yerlerinden biri de soundtrack'i oldu, aşağıda ayrıntılı bir listesini vericem. velhasılı kelam bir aksiyon filminden tüm beklenenleri veriyor bu film! 163 dakika olsa da sıkılmıyo insan izlerken. sinemada izlenmesi gereken filmlerden biri 7.5/10

  en çok trivia yazmayı sevdiğim filmler genelde çizgi roman uyarlamaları oluyo zira onlarda çok ilginç şeyler çıkıyo ortaya.

  * malumunuz watchmen çizgi romanının yayınlandığı yıllar 1986-1987. dolayısıyla 1987den beri çizgi romanın filme çekilme muhabbeti dönmekteymiş etrafta. o yıllarda filmde oynaması düşünülen oyuncular rorschach olarak robin williams , silk spectre olarak jamie lee curtis, the comedian olarak gary busey ve nite owl olarak richard gere veya kevin costner.

  * daniel craig ve simon pegg rorschach rolünü reddetmişler. (isabet olmuş zira ikisinde de rorschach rolünü oynayacak karizma yok bence)

  * darren aronofsky ve paul greengrass 2 ayrı dönemde yönetmen olarak düşünülmüşler. ama darren aronofsky the fountain için paul greengrass' da united 93 için projeden vazgeçmiş.

  * zack snyder'ın yönetmen olarak ilk çekim denemesi rorshach'ın the comedian'ın smiley rozetini tutarken ki bir pozuymuş ve bu poz 300'ün extended trailerında gözükmekteymiş. (üşenmedim sizler için araştırdım fakat o trailerı kaldırmışlar nedense. o yüzden sadece foto olarak bulabildim idare edin şimdilik http://www.aintitcool.com/…s2007/rorshach_badge.jpg)

  * çizgi romanın yaratıcısı alan moore çizgi romanlarının filme çevrilmesinden nefret ediyormuş o yüzden v for vendetta, from hell, constantine ve "the league of extraordinary gentlemen bunların hiçbirisini seyretmemiş ve romanların film halinin telif haklarını reddetmiş. zack snyder da bunu bildiğinden, " en kötü ne olabilir ki? alan moore soğuk bir pazar günü londra'daki evinde filmi dvd'ye koyar ve vay be tahmin ettiğim kadar da kötü değilmiş der" diye bir cümle sarfetmiş. bunun üstüne alan moore'da cevap olarak " zack, en kötü ne olabilir lafını biraz küçümsemiş galiba zira bu benim londra'daki dvd çalar'ımda asla gerçekleşmeyecek çünkü kahrolası filmi hiçbir şekilde izlemicem" demiş. (burda fucking'i kahrolası olarak çevirme klişesini kullandım heheheheh)

  * zack snyder 300deki favori adamı gerard butlera filmde bir rol vermek istemiş ama bütün roller dağıtılınca butler'a rol kalmamış bu yüzden zack snyder kendisinie tales of the black freighter'in seslendirmesini vermiş.

  * filmde bol bol 300 rakamına gönderme görüyoruz mesela the comedianın dairesinin numarası 3001 ama bence 300e en büyük gönderme dr manhattan'ın karın kaslarıydı hehehehehehehe.

  * adrian veidt'in monitörlerinden birinde apple'ın ünlü 1984 temalı macintosh reklamı gözüküyor. (burdan trenchkota selam ederim)

  * yine adrian veidt'in monitörlerinde 1962 yapımı 300 spartansı, the road warrior aka mad max 2yi, marvin the martian'ın dünyayı yok etmeye çalıştığı bir bölümünü, 1951 yapımı the day the earth stood stilli ve bir parça hard porno görebilirmişiz.

  * adrian veidt'in monitörlerindeki diğer bir görüntüde rambo first blood part 2dan bir sahne görünüyor. bu sahnede slyvester stalone yanında bir arkadaşıyla yürüyor ve arkadaşının kıyafetinin üstünde üzgün suratlı bir smiley rozeti var.

  * rorschach'ın ismi rorschach murekkep testinden geliyor. zaten farkettiyseniz rorschach'ın maskesi de mürekkep testlerinden oluşuyo. (burdan da mock caterpillar'a selam ederim ehhehehe) şimdi rorschach'in maskesinin gizemini merak edenler için ufak bir açıklama yapalım: rorschach'ın herhangi bir süper gücü yok, walter joseph kovacs, rorschach olmadan evvel bir terzi olarak çalışmaktaymış. kitty genovese öldürülmesinden bir kaç hafta evvel elinde dr. manhattan tarafından hazırlanmış bir kumaşla kovacs'a gelir ve bundan bir elbise yapmasını ister. bu kumaş beyaz latex üstüne siyah bir sıvıdan oluşup ısıya duyarlı olarak şekil değiştiriyomuş. neticede elbise tamamlanmış ama kitty genovese elbiseyi beğenmemiş. bunun üstüne kovacs elbiseyi eve götürmüş çünkü kumaşa hasta olmuş. yaklaşık 1 hafta sonra gazetede kitty genovese'nin öldürüldüğünü okuyunca new york'taki suç oranına lanet etmiş ve elbiseden kendine bir maske yaparak rorschach karakterine bürünmüş.

  * filmi başında karakterler tanıtılırken silk spectrein hamile kalıp emekliye ayrıldığını gösteren bir sahne görüyoruz. bu sahnede herkes uzun bir masada oturuyo ve tam ortada da silk spectre duruyo. bu bana l ultima cenayı hatırlattı. ona bir gönderme yapmışlar gibi geldi. (aha fotosu http://farm4.static.flickr.com/…5144_16f3959deb.jpg) yine karakterlerin tanıtımı sırasında v j day'a de bir gönderme var. alfred eisenstaedt tarafından çekilmiş dünyanın en ünlü fotolarından birisi olan denizcinin hemşireyi öptüğü fotoyu herkes bilir. filmde kutlamalar sırasında hemşire ortada dururken watchmenlerimizden biri olan lezbiyen silhouette gelip hemşireyi öpüverir. (fotoyu hatırlamayanlar için http://www.vpphotogallery.com/images/vjday.jpg)

  * dr manhattan'ın alnındaki yuvarlak işaret hidrojen atomunu simgelemekteymiş. ortadaki yuvarlak, çekirdek, tepede duran minik nokta ise etrafında dönen elektron oluyo. tabi benim görüşüme göre de durduğu yer itibariyle üçüncü gözü sembolize ediyor. (hidrojen atomu----> http://www.uwosh.edu/…ff/mihalick/history/hatom.gif)

  * filmde görüyoruz ki richard nixon başkanlıkta 5. dönemini yaşıyor. bunun sebebi 1975'de 22. amendment'ı reddetmiş olması. "22. amendment'da hiçbir başkan 2 kereden fazla seçilemez" ibaresi bulunmakta. bu durumda nixon ömür boyu başkan kalabilecek hakka sahip oluyo.

  * filmde adrian veidt'in cinsel tercihlerine dair bir bilgi bulunmuyor ancak watchmen okurları kendisnin gay olduğundan şüpheleniyorlarmış. nite owl adrian'ın bilgisayarını hacklerken dikkat ederseniz masaüstünde "boys" adında bi klasör olduğunu görürsünüz. zack snyder burda okurların gay şüphelerine bir gönderme yapmış. masaüstünün screenshotı http://i46.tinypic.com/28gvyoy.png trip'e teşekkürler)

  *
  --- spoiler ---

  * jeffrey dean morgan senaryonun ilk 3 sayfasını okuduktan sonra rolü reddetmeye karar vermiş zira filmin ilk sahnelerinde the comedian ölüyor bu yüzden jeffrey bu kadar kısa görüneceğim bir rolü istemem demiş. ancak agent'ı lütfen senaryonun sonuna kadar oku diye ısrar edince rolün büyüklüğünü anlamış ve kabul etmiş. ( bu amerikalılarda zerre akıl varsa ben de neyim)

  the comedian'ın cenazesindeki amerikan bayrağına dikkat edersiniz 51 eyaleti simgeleyen 51 tane yıldız görürsünüz. aslında gerçekte amerika'nın 50 eyaleti bulunmakta. filmdeki 51. yıldız ise dr. manhattan sayesinde kazanılan vietnam'ı simgeliyor.

  * aslında çizgi romanın sonunda veidt dünyaya uzaylı bir canavar gönderiyor ve bütün dünya ona karşı birleşiyormuş. ama uzaylı canavarın hikayesini anlatmak ve onu tanıtmak çok uzun süreceğinden zack snyder düşman olarak dr. manhattan'ı kullanmaya karar vermiş.

  --- spoiler ---

  soundtrack listesi

  unforgettable - nat king cole

  the times they are a'changin'- bob dylan

  hallelujah- leonard cohen (bu şarkının tam da bir sevişme sahnesinde çalması kuşkularımı doğruladı #15044977)

  first we take manhattan- leonard cohen

  me and bobby mcgee- janis joplin

  all along the watchtower - jimi hendrix

  the ride of the valkyries - budapest symphony orchestra

  the sounds of silence- simon and garfunkel

  pirate jenny - nina simone

  you're my thrill - billie holiday

  99 luftballons- nena

  i'm your boogie man - kc & the sunshine band

  desolation row - my chemical romance (end credits)
605 entry daha

hesabın var mı? giriş yap