şükela:  tümü | bugün
31 entry daha
 • mahsun kırmızıgül'ün yönetminlik deneyimini beyaz melek de takdir etmiştim ama bu filmi izledikden sonra yönetmenliğinden çok oyunculuğunu takdir ettim. oyuncu seçimleri gerçekten çok yerinde, çok başarılı bir ekiple yapılmış film. filmden çıkartılmak isteyen asıl amaç barış ve kardeşlik olmuş olsada şimdiden bazı kesimlerce mahsun teröristleri ve terör örgütünü haklı göstermeye çalışmak ve desteklenmek ile suçlandı. halbuysa o filmde sadece bir ayna tutuyor kim, nereden, ne görmek istiyorsa onu görücek.

  --- spoiler ---
  filmin bence en güzel düşünülmüş sahnesi norveçte altan erkekli ve ailesinin markette çalışırken bir norveçli adamın gelip norveçce keçi peyniri sorduğu sahneydi. dili bilmeyen ve anlamayan altan erkekli oğlunu çağırıyor o da anlamıyor ve sözlük yardımıyla buluyorlar lakin buarada soruyu soran insan kendi ülkesinde ana dilini anlamayan insanlara hiçbir tepki vermeden öylece bekliyor. sonra bunun türkiye de olabiliceğini düşündüm ve hatta kendimi koydum yerine utanarak yazıyorum ki hiçbirşey demesem bile uff bu ne ya diye söyleyeniceğimi itiraf ettim kendime. bu sahne ile aslında avrupalı olmaya ne kadar uzak bir toplumda olduğumu anımsadım.

  bir diğer güzel sahne altan erkeklinin ölen terörist oğlunu teşhis etmek için dere kenarına gittiği sahnedir ki orada oğlunun tanınmayacak haldeki cesedini tanımasına rağmen askerlerin yanında ağlayamayan fakat ne zamanki ahmet asker de şehit oldu dediğinde aslında her iki içinden içten şekilde ağlamaya başlamasıdır. akan gözyaşları gerçekten iki taraf için akmıştır.

  filmin en ne yaptın be mahsun dedirten kısmı çamaşır makinası ile alakalı olan biliyorum ki bu da gerçekte yaşanmış bir hikayeden geliyor o yüzden izlerken insanın mafediyor. makinayı takmayan gelen çocuk "bununla herşeyi yıkayabilirsiniz" dediğin de eyvah dedim ama bu kadarı aklıma gelmemişti. sahne tam gösterilmemiş olsa da ne zaman çocuklar "serhatı yıkayalım" dedi sinemada ki en az 20 kişi makina diye bağırdı ve nedense herkes kafasını olamaz diye yana çevirdi. yaşattığı gerilimden ötürü filmin en izlenilmeye tahammül edilmeyen bölümüydü benim için.

  ayrıca berfin kardelen demekmiş bilmiyordum bunu da öğrenmiş oldum.
  --- spoiler ---

  sonuç olarak izlenilebilinir bir film olmuş beyaz melek filmini eşleriyle izleyen rte ve abdullah gül filmi çok beğenmişlerdi ve hatta duygusal eşlerinin ağlamaktan kızarmış gözlerini görmüştük birde bunu izlesinler lütfen demek istiyorum bu sefer nereleri kızarıcak acaba.
202 entry daha