şükela:  tümü | bugün
2 entry daha
  • eskilerin bildiği, günümüz gençlerinin dersler çıkarması gereken dini hikayelerden biri. ben de bir birkaç gün öncesine kadar bilmiyordum. bir yerden iş görüşmesine çağrılınca anneannem "sana bi helva yapiyim, hatim indiriyim" dedi. bir de ekledi, "aceleci bacı irmik sever.". ben de güldüm tabi ama gülmemle ayarı yiyip anneannemin gönülden inandığı aceleci bacı'nın mucizevi hikayesini dinlemem bir oldu.

    "bir yerlerde eskiden çok zengin ama kötü niyetli bir kadın bir de onun çok saf ve iyi hizmetçisi varmış. zengin kadın çok dindarmış hizmetçisi de buna özenirmiş. ev sahibi kadınla birlikte dualar okumak kaynaşmak istemiş hizmetçi bir gün. ancak buna hemen karşı çıkan kötü kadın sen anca tuvalette edebilirsin duanı demiş. hizmetçi de hiç şikayetçi olmadan tuvalete gidip orlarda harıl harıl dua etmeye başlamış (sanki bu tuvalette dua işi ananemin uydurması gibi ama neyse çok deşmedim.). bu esnada evin erkeği hacca gitmiş tavaflar ediyormuş. o hacdayken bir gün irmik helvası yapılmış evde. evin hanımı kocasının helvayı ne kadar çok sevdiğini anlatıp burda olsaydı da yeseydi helvadan diyormuş. sonra hizmetçi komşulara helva dağıtmaya çıkmış ve eve dönmemiş. yakın bir zamanda hacdan dönen kocanın elinde o günkü helva tabaklarından biri varmış. (buradaki anane heyecanı olağanüstü). meğer hizmetçi bacı helvalardan sonuncusunu hacca gidip evin erkeğine vermiş. bu hızından dolayı hizmetçiye aceleci bacı denmiş. kötü ev sahibesinin tuvalete layık gördüğü hizmetçi mekkede ibadetin allahını yapmış. o zamandan sonra ne zaman irmik helvası yapılsa aceleci bacı ruhuna sübhaneke ve gülüvallah okunurmuş."

    anneanneme söz vermişim cuma gelirim diye, unuttum. o gün aceleci bacı helvası yapmış kadıncağız, beni beklemiş. bugun neden gelmedin diye söylendi gittim yedim afiyetle az bir şey kalmış helvadan. bir kısmını da kuşlara yedirmiş adet öyleymiş. helvayı yedikten sonra ananem son bir uyarıyla bu konuyu kapattı: " bir daha böyle bir şeye geç gelme, aceleci bacı hiç bekletilir mi?"
1 entry daha