şükela:  tümü | bugün
4 entry daha
  • belgeselde nedense iki alman kruvazörün karadeniz'de fes giymiş alman mürettebatı ile rus limanlarını biteviye bombaladığı ve türkiye'yi savaşa resmen dahil ettiği söylenmektedir. ve lakin asıl orijinal yavuz ve midilli'nin ingiltere'ye savaş öncesi sipariş edildiği halde ve paraları son kuruşuna kadar ingiltere'ye ödendiği halde taze bitmiş modern bu iki geminin neden el konulduğu söylenmemektedir. ingilizlerce bu iki savaş gemisi teslim edilecekken hem de bir ay boyunca türk mürettebat gemiler konusunda eğitim görmüşken el konulmuştur. almanlar da iki gemisinin ismini yavuz ve midilli yapmışlardır. ingilizlere ödenen çil çil altınların istanbul'da nasıl toplandığı da hiç geçmemiştir belgeselde.

    ikinci husus ise şudur. almanlar fransa'ya saldırmak için belkçika'dan geçmişler ve ciddi bir katliamda bulunmuşlardır. sonra almanlar avusturya macaristan güçleriyle beraber kuzeyden sırbistana ve savaşa itilaf deflettleri lehinde yeni giren bulgarlar da güneyden ve doğrudan sırbistana girmişlerdir. sırp ordusu savaşmamış milyonlarca sırp ile arnavutluk yani batı tarafına kaçmışlardır. dağlarda geçen bu göç yüzünden milyonları bulan ölümler olmuştur. bu konularda soykırım lafı edilmez ve şaşırtıcı biçimde sivil ölümün sebepleri keskin nişancıların tasfiyesi için olduğu söylenirken , türklerin ermenileri "durduk yere" suriye'ye sürdükleri ve 800.000 ermeninin bu yolla öldüğünü iddia etmesidir. türkiye'de o zaman söz konusu illerde 800.000 kişi yoktur ama sayı vermek daha etkileyici olabilir.

    diğer yandan osmanlı'nın bu savaşta türklerin "almanlar için ya da islamiyet için*savaşmadığını" türkler için bu savaşın "meşru müdafaa" olduğunu beyan etmesi belgesel için iyi puandır.

    inkılap tarihinin çok derin anlattığı için eğitim sitemimizde iki dünya savaşını da doğru dürüst bilmememizin eksikliğini gidermesi açısından önemli bir yapıttır. izlenilmesi şarttır efendim.
9 entry daha