şükela:  tümü | bugün
211 entry daha
  • üç maymun bir yeşilçam alegorisidir. türk melodramlarının en klişe mevzularını kullanarak kurulan senaryo, melodramatik yapıyı tersine çevirerek gerçekliğe bağlamıştır. bu klişeler gerçek hayatta, sıradan insanların başına geldiğinde neler olabileceğini göstermiştir. ortada bütün aileyi siken bir patron vardır, aldatan kadın, ihaneti gören genç oğlan, mutfak tezgahında parlayan bıçak, feodal bir baba.

    ama filmde bütün bu malzeme başka bir boyuta taşınır. kocasını hapse gönderdikten sonra güzel kadına asılan zengin patron yerine, patrona aşık olan ve peşini bırakmayan kadın, kadının patronla birlikte olduğunu gördüğünde hiç müdahale etmeyen oğlanın, annesini sahilde patron karşısında aşağılanırken görünce dayanamayıp adamı öldürmesi, feodal babanın önce intihar etmek üzere olan karısına "saçmalama, geç yat" (süper bir repliktir bu, zira tüm sekans buraya kadar diyalogsuz olarak adamın iç dünyasındaki savaşı verir) deyişi, sonra oğlunu kurtarmak için bütün parasını başka bir evsize verişi...

    bir de zamanı kullanma biçimi ceylan'ın. konvansiyonel sinemanın hızlı ritmine karşı, ceylan'ın sinemasında zaman bize anları ve o anların değerini hissettirir. film zamanını gerçek zamana yakın bir biçimde kullanarak modern dünyanın tahrip ettiği zaman algımızı tamir etmeye çalışır sanki. bizi durmaya ve dinlemeye, anlamaya yöneltir.
186 entry daha