şükela:  tümü | bugün
22 entry daha
 • nasıl ki deniz insanları için mavi ve yeşilin tonları vazgeçilmezdir, bozkır insanları için de sarı ve kahverenginin az buçuk da yeşilin tonları öyledir bence. ben bozkırda büyüdüm. canımız sıkıldığında gidip izleyebileceğimiz bir denizimiz yoktu. beni toprak ana sakinleştirirdi. tıpkı elif ve ahmet'i sakinleştirdiği gibi.
  elif ve ahmet gibi annesiz babasız değildim pek şükür. ama elif gibi baba hasreti yaşadım hep. babamı hep bekledim öyle. ama şanslıyım babam iyi bir arkadaştı. kitap okurduk hep. ben onun elinden gazetesini alır uydurma haberler okurdum sanki gerçekmiş gibi. pek gülerdi o hallerime.
  bir abim de yoktu elif gibi. genelde yalnız bir çocuktum. yalnızlığından keyif alan, hayali arkadaşları olan, güneşle konuşan çocuklardan. (güneşe gözümü kırpmadan bakıp gözümde oluşan lekelere isim verecek kadar da maldım üstelik)
  tüm o yaşadıkları sıkıntılara rağmen bu iki çocuğun hikayesi öyle etkiledi ki beni. keşke bir abim olsaymış, beni böyle karşılıksız çıkarsız sevseymiş, korusaymış kollasaymış dedim hep. içim sızladı.
  elif'i çok sevdim ama ahmet'i daha bir çok sevdim. zaman zaman o çok uyumlu halleriyle sinirlerimi bozmadı değil. ama dışarıdan bakınca ne farklı görünüyormuş.
  senaryosu yok gibiydi sanki filmin. bu yüzden kendimi zaman zaman belgesel izlermiş gibi hissettim çocuk oyuncuların ezber yaptıkları bazı sahnelerde anlaşılmasaydı cidden 'heralde doğaçlama oynuyorlar' derdim.
  şiirsel sinematografisiyle izleyenleri büyüleyen bir film mommo (ufff ne pis konuştum ha. kavgada söylenmez. breh breh. du neyse toparlıcam). bir filmi film yapan hatta onu sanat eseri haline getiren şeylerden biri de sinematografisidir. özellikle görüntü yönetmenlerine bu konuda çok iş düşer. bu filmin görüntü yönetmeni ali özel'i (bkz: ali özel) kutlamak gerekiyor. o kadar akıcı o kadar duruydu ki o sarı topraklara alıp götürdü, satamadan getirdi.
  çok spoiler lı yazasım var ama yazmayacağım ı ıh...
  yani..
  izleyin lan sinirlendirmeyin adamı (yani bir entry nasıl böyle bitirilir. ben buyum, böyleyim bebeğim. güneşle konuşmaya gittim gelicem)
258 entry daha