şükela:  tümü | bugün soru sor
6 entry daha
  • bazı uygulamaları o kadar kötüdür ki, şehrin çirkinliğini yansıtan devasa aynalı kutudan hiç bir farkları yoktur. modern mimarinin giydirme cepheyle başladığı sanrısı vardır bu çileli topraklarda; zenginlik göstergesidir cam cepheler. dümdüz, anlamsız, kimliksiz ve reflekte camlı iki bina karşı karşıya gelir; çirkinlikleri sonsuza taşınır. arasında kalan adam, gördüğü manzara karşısında lanetlenir. başı döner de evine gidip battaniyenin altında saklanır.

    önemli bir yapının yanındaki binayı, eskisine göre konumlayıp onu yansıtacak şekilde cephe düzenlemesi yapmak (eskiye saygıyı bir kenarda tutmak gerekirse) yeni yapılacak olan binaya ve onun içinde bulunduğu döneme zerre inanmamaktır. elbette, bir bina kendi içinde tutarlı olduğu kadar, çevresiyle de uyum içinde olmalı, ötekini bastırmamalı ve ahengi bozmayacak şekilde tasarlanmalıdır. ama bunu sadece ayna ile kaplayarak ve eskisini yansıtarak yapmak başarısızlıktır, hezeyandır, mimarinin asırlardır gelişen teknolojisini hiçe saymaktır.

    hal böyleyken, yapı sektörü göstermelik işler peşinde koşarken, bir 50 sene sonrasına sembol bina bırakamamak da büyük ayıptır. ayasofya 1500 senedir tüm görkemiyle dururken, 10 senede bir iğrenç binaları yıkıp yenisini yapmakla uğraşıp dururuz. yaptığımız tüm aynalı cepheler kendisini göstermeye utanır; ibret olsun diye eskisini gösterir.
5 entry daha