1 entry daha
 • skandal durum.

  kültür ve turizm bakanlığı misyon olarak türkiye turizminin kalkınması için en verimli olacak şekilde çabalamalıyken malesef küçük çıkar örgütlerinin tetiklemesiyle ülke turizmini en menfi biçimde etkileyecek bir yasa tasarısını geçirmek üzere olduğunun farkında değil. keza kokartlı turist rehberlerinin yabancı dil bilme şartını ortadan kaldıracak bir yasa tasarası abesle iştigal ve eşyanın tabiatına aykırıdır. 1890 yılından bu yana yaklaşık 130 yıllık bir meslek ilkesinin ben yaptım oldu zihniyetiyle ayaklar altına almaktadırlar.

  ülkemizin dış dünyaya tanıtımını vazife bilip, had safhada türkiye önyargısı ve dezenformasyonuyla memlekete gelen gruplar karşısında bizler; meselenin uzmanı olarak zor bela tüm hünerlerimizle doğru ve ilkeli bir şekilde ülkemizi tanıtmaya ve sevdirmeye çalışırken en yapmaması gereken merci farkında olmadan memleketi vasata peşkeş çekiyor.

  ülkede 14.000 kişi her türlü kültürel ve teknik eğitimi aldıkları üniversitelerden mezun olup en az 1 yabancı dili kamu sınavlarında belgelendirip profesyonel olarak kullanabilecek zeka ve kalibreye sahip uzman bir biçimde turist rehberliğini adeta bir kültür elçisi olarak icra etmektelerdir ve öğrencilikten mesleğe kabule kadar geçen sürede ister istemez bir ekolün çemberinden geçerek pişmektedirler. ayrıca bu kişilerin ana dili türkçe'dir, türk vatandaşı olmak zorundalardır ve ihtiyaç halinde türk misafirlere de en iyi şekilde anadilde hizmet vermektedirler.

  üç beş tane yerli seyahat acentesi kulis yapıp erik dalı oynanan yerli turlarda rehber tutmak zorunda kalmasın diye turist rehberliğinde yabancı dil şartını kaldırıp bununla beraber en kötüsü tur otobüsünde rehber bulundurma mecburiyetini ortadan kaldırmak apaçık türkiye turizmine ihanettir.

  türkiye turizmi sadece yerli turlardan ibaret değil bilakis milyonlarca yabancı turistin opere edildiği ülke dövizinin en büyük kapısı olan bacasız sanayiidir ve üç beş yerli acente için tüm ülke turizmi ve istikbali bu şekilde oyuncağa çevrilemez.

  türkçe rehberliğin yanısıra yeni yasa ile getirilen en büyük tehlike araçlarda rehber bulundurma zorunluluğunun kaldırılması meselesidir.

  keza acente lobisi araçlarda ucuz iş gücüne yönelip profesyonel türk rehberler yerine altyapısı ve geçmişi belirsiz mülteci, göçmen veya benzeri azınlıkların alt tabakasından her nevi kültürel ve teknik birikimden uzak ve hatta burada yabancı olduğu için muhtemelen bilinçaltındaki türk düşmanlığı veya dezenformasyon ile dolup taşan zihniyetlere sahip tur sorumlularına emanet edilip ülke reputasyonumuz ayaklar altına alınacaktır.

  ahıskalılara, uygurlara, azerilere, suriyelilere, bulgar, sırp, yunan göçmenlerine ve sahil kasabasında türkle evlenen, i love turkish kebabtan öte teknik türkiye bilgisi olmayan avrupalı keko yabancı gelinlere gün doğdu. ülkemiz bir kez daha vasata peşkeş çekildi.

  ayrıca rehberlik mesleği sadece dil bilip bilmemek şeklinde basitleştirilecek bir prensip olmamalıdır. her dil bilen rehber vasıfları taşıyamaz. rehberlik dinamiklerini bu sektörden çıkardıkları zaman ülke turizmi olarak milyonlarca insan bedelini türk turizminin dibe çökmesi ile direkt ve pek çok dolaylı hususla ödeyecektir.

  ermeni sorunu nedir, kürt meselesi, pkk, adalar sorunu, yunan türk gerilimi, akdeniz'deki rolümüz, soykırım iddiaları, türk aile yapısının tüm dinamikleri, atatürk ilke ve inklapları, komşu ülkelerle olan vaziyetimiz, islam dini dinamikleri, yakın ve eski tarihimiz, flora ve fauna çeşitliliğimiz, coğrafi zenginliklerimiz, mevlana'dan yunus emre'den nasreddin hocasından türk destanları ve anadolu uygarlıklarına kadar uzanan ve bilumum doğru sanılan yanlışların tamamı bir rehberin tüm zırhlarıyla ülkesini savunacağı meslek prensiplerinin sadede küçük bir kısmıdır.

  bir yabancı dili bile öğrenememiş x acentecinin yakını veya komik rakama çalıştıracağı mültecinin biri bunları ne kadar anlatabilir.

  otobüste bakanlık kokartı olan rehber bulunması çok şeyin önüne geçer.

  sevgili hükümet sizin anlayacağınız dilden yazayım,
  rehbersiz yabancı turlarda, pkk-fetö propagandası yapılır,
  dinimiz kötülenir,
  atatürk'e hakaret edilir,
  türklük ve ecdadımız kötülenir,
  sayın cumhurbaşkanımıza bile alimallah hakaretler edilir,
  camilerimizle dalga geçilir,
  bacılarımızın başörtüsüyle alay ederler
  ve dış güçleri empoze etmeye çalışırlar.

  ancak bir otobüste kokartlı rehber varsa bunlara müsade etmez ve bu önyargıya sahip misafirlere gerçeği ve doğruyu her şeyden önce kültür elçisi olarak ve yurttaşlık vazifesi bilerek doğrusunu anlatır. böyle anlaşılır oldu mu sevgili meclis üyeleri??

  beri yandan arkeoloji ve sanat tarihi mezun enflasyonu yüzünden bu kişilere doğrudan mesleğe hak verilmesi de tam bir cehalet örneğidir. arkeoloji mezunu olmak rehber olabilmeyi beraberinde getiremez. sanat tarihçi olmak rehberlik demek değildir. rehberliğin 100 de biridir ancak. bu kadar sığ bir bakış açısı ancak bize yakışırdı.

  netice olarak en önemli döviz kaynağımız ve tek tutunur dalımız olan turizmin bekası için turlarda rehber bulundurma zorunluluğunun daima sürdürülmesi ve yabancı dil bilme şartının asla kaldırılmaması gerekmektedir.

  türkiye'den turizmi çıkarın geriye kalan kimi mutlu eder??
159 entry daha
hesabın var mı? giriş yap