451 entry daha
 • hayvan gibi çalışıyorum, kazancın yarısını kendim alıyorsam, yarısını da devlet baba alıyor.
  ileride birileri bana bakmak zorunda kalmasın diye, kenara da birşeyler atmaya çalışıyorum.
  ölmez de bir gün emekli olursam, o zaman iki sidikli bebe çıkıp, biz çalışıp sana bakıyoruz derse, ağızlarına kürekle vururum.!

  lan arkadaş kafa çalışmıyor sizde, beden çalışsa ne olur.?
  takribi 15 yıllık çalışma hayatım var. geçen ay, bırak sgk vb. kesintilerini, sadece bin küsür lira damga vergisi kesimişler maaştan. kim ulen 1000 liraya bu damgayı basan.! üstelik bordro dijital yani fiziki bir damga da kalmadı artık.

  maaşın öyle veya böyle %30'u eline almadan kesiliyor, üzerine aldığın her şeyden de %20 kdv kesiliyor, üzerine birçok yaşam kaleminden ötv, öiv vb. bok püsür kesiliyor.
  yaklaşık %50 devlete çalışıyoruz diyebiliriz. hatta harcama düzenine göre %50'yi fazlasıyla geçebilirsiniz.
  zira bazı kalemlerde vergi %75'leri buluyor (alkol, sigara, akaryakıt, araç vb.) bunu da yine vergilendirilmiş kazancınızdan yapıyorsunuz tabi.

  hali vakti yerinde laz bir müteahhit arkadaşım var, geçen konuşurken yakınıyordu, şöyle vergi ödedim, böyle zor durum vb.
  lan hesapladım kabaca, 15 yılda kazancım çok daha az olmasına rağmen oransal olarak ben daha fazla vergi ödemişim. üstelik adam benden çok daha lüks yaşıyor. yaşasın sıkıntı yok da vergisini de bir zahmet yaşam standardına göre ödesin.

  ha bu kadar vergi ödeyip bedava mı hizmet alıyorum, hayır insanca her hizmet için yine ekstra ödemek zorunda kalıyorum.

  şimdi aynı tarihte doğmuş iki kişi düşünün. he bir de bunlar gerçeğe yakın örnekler.

  biri üniversiteden mezun olup 2005 yılında işe girmiş. sgk girişi 25 yaşında yapılmış. sonra ciddi uğraş verip, para ve zaman harcayıp kendini yıllarca geliştirmiş, maaşı iyi. en üstten prim yatırıyor, devlete çalışma süresi boyunca milyonlar ödemiş, evet yanlış duymadınız milyonlarca liracık vergi, sgk, vb ödemiş.
  daha da ödeyecek. 65 yaşında emekli olabilirse tam 40 yıl prim ödemiş olacak.! bugünün parası ile 20 küsür bin emekli maaşı alacak.

  diğeri ise doğru dürüst çalışmamış, lisede birkaç ay çırak olmuş, 19 yaşında bir şekilde sgk girişi olmuş. niteliksiz, diplomasız ve tembel olduğu için, o iş senin bu iş benim yaşamış, çalışmayı da sevmiyor zaten, devlete de bir hayrı dokunmamış, hatta aldığı kamu hizmetlerini toplasan devlete de baya da yük olmuş, neyse efendim bu kişi prim gününü bile zor doldurmuş, askerliği borçlanmış vb. sırf 1999 sgk kaydı var diye 44 yaşında, bu sene emekli oluyor ve oturduğu yerden 10 bin lira emekli maaşı almaya başlıyor.

  ikisi de 70 yaşında vefat etse, hesaplayın bakalım kim ne ödemiş kim ne kadar geri alabilmiş.

  ya da zahmet etmeyiniz yuvarlak olarak ilki yaklaşık 10 milyon civarı ödeyip geriye 1,5 milyon alır.
  ikincisi 1,5 milyon ödeyip 3 milyon alır.

  esas adil olmayan budur..! ama ikisinin de bir oyu var sonuçta siyaset böyle bir şey.

  türkiye'de sırtımızda taşıdığımız insanlar çalışıp hak eden, ülkeye bir şekilde değer katan gerçek emekçiler değil.

  vasıfsız verimsiz notmal şartlar altında asla emekli olamayacak bir dolu insan, siyaset güzellemesi ile emekli edildi. maaşları gerçek hak edenlerin seviyesine çıkarıldı.
  haliyle herkesin de alım gücü düşmüş oldu.

  tabi bir de binlerce siyasetçi, bürokrat vb. tayfası var. bu ülkede kaç tane makam aracı var bilen var mı.?
  egea ile görev yerine gidebilecek iken 3-4 bin motor audi, mercedes vb gibi araçlara biniyorlar. neden mi..? kendileri ödemiyor da ondan.
  varsın aracı olan vatandaş çifter çifter mtv ödesin.
  ha bunlar devede kulak olabilir daha neler var.
  misal ülkemizde kaç tane merkez valisi, emniyet müdürü, kaymakam vb var bilen var mı? bunlar siyasi o veya bu nedenle görevden alınıp yaş gelene kadar bankadan maaş alan insanlar. kendilerine kusur bulmuyorum elbet.
  kamu giderleri ve boşa harcanan paralar adeta kara delik gibi.

  hatayı her zaman yanlış yerde arıyor ve faturayı kişilere kesiyorsunuz. o yüzden böyle boktan yaşamaya devam ediyoruz.
68 entry daha
hesabın var mı? giriş yap