şükela:  tümü | bugün
2 entry daha
 • aşmış kişi(!) kesinlikle...

  zira, edebiyat kisvesi altında ancak bu denli saçmalanabilinir. ah, elbette kendi zümresi içinde müthiş derecede entelektüeldir, pardon! şey... münevverdir, ama daha önceden de belirtildiği gibi, ne yazık ki anlaşılmamasından kaynaklanmaktadır.

  marcel proust: "güzel kitaplar yabancı dildeymiş gibi yazılmışlardır. her sözcüğün altına biz kendi imgemizi, kendi anlamımızı koyarız, bu da yanlış anlamlar yaratır." der. yazılan ile ima edileni anlamayan okuyuculara göre, birbirinden şahane! 4 kitabı bulunmaktadır. bana göre fiyasko. bir de "ahbap"ları tarafından, yazdıkları; "fantastik roman türü"nün en iyi! örneklerinden, diye addedilince, insan yuh! artık diye tırnak yemeden edemiyor.

  bir de, haber7.com'da feride'nin günlüğü başlığı altında karaladığı üç-beş şey var. http://www.haber7.com/yazarlar.php?aid=578

  üslubu hep aynı, tarafı olduğu zümreye aidiyetini her daim kanıtlamak istercesine, sanki birilerine yaranmak istercesine, "asi"lik ambalajını benimseyerek, karşısında olduğu şeyleri itin götüne sokmaca oynuyor feride.

  leş gibi demogoji, ajitasyon ve provokasyon kokan yazılarıyla sayfaları beziyor feride. türkiye cumhuriyetinde, tozlu raflardan bile kaldırılmış eski farsça ve arapça kökenli "kelime"leri yazılarına itina ile sokuşturmaya çalışırken, hitap ettiği kitlenin bi' bok anlamadığı/anlamayacağı yabancı dillerden türkçeye girmiş her türlü "sözcük"ü, yemeğin üzerine serpiştirilmiş baharat gibi attığı kalemiyle, mütedeyyin mütedeyyin yazıyor feride.

  popülerliğini ve o hep kendisiyle anılan "asi"lik şişirmesini kör göze parmak misali her fırsatta ortaya koyup, bugün bu vatan için kendi yaşının bin misli şey yapmış kişilere bok atarak, onların icraatlarını ve değerlerini fütursuzca ve bir o kadar da bayağı bir mizaç ile eleştirirken, televolecilik oynuyor feride.

  azcık okumuş kulun bile yazılarında ki gelişine sıkılmış isim tamlamalarının laf sokmak istercesine, iğnelemek istercesine yoktan var etmeye çalıştığı yeni kavramların içerik boşluğunu ve basitliğini kolaylıkla anlayabilme olasılığını bir kenara bırakın, oluşturmaya çalıştığı imalar ile aslında büyük ortalar açan, az bilenin elinde -bile- gol yemeye mahkum yazılar yazıyor feride.

  edebiyatçılardan ya da gündelik hayat teorileri sıkan sahte aydınların köşe yazılarından tek farkı daha fazla saçmalayabiliyor oluşu bu kadının. pakize suda bile, yalın dili ve gösteriş yapacağım diye saçmalamayan tavrı ile bu zat-ı şahane'den daha değerli gözümde.

  ko' ki beni anlamıyor, cahil addetsin... ko' ki götüne rahvan gitsin..!

  son olarak ise:

  yazıları için, islamik yazar yıldız ramazanoğlu: "esrarlı ve büyülü bir zihnin ürünü" demiş.

  doğru demiş akdi ne olursa olsun; filhakika ben de bu yazıları yazarken o kafayı neyle yaptığını merak ediyordum hep. (*)
1369 entry daha