şükela:  tümü | bugün
145 entry daha
 • külliyatını incelemeye devam ettiğimiz süper yazardır.

  -the green mile * türkçeye seri kitap olarak çevrilmiş, daha sonra filminin başarısı üzerine birleştirilmiş nefis bir kitap. bir idam mahkumu ile hapishane müdürü ve gardiyanlar arasındaki gizemli ve sevgi dolu ilişkinin öyküsü. tek kelime ile bir başyapıttır. filmi de tom hanks'in oyunu ile tam bir başucu filmi haline gelmiştir. kesinlikle hem filmi hem romanı tavsiye ederim.

  -desperation * gizemli bir kasabaya yolu düşenlerin tüyler ürpertici hikayesi. kasaba şerifi ' ne de fazla bulaşmamak lazım derim ben. bir çırpıda okunacak karton kapaklı klasik bir gerilim romanı. okursunuz, zevk alırsınız ve daha sonra unutursunuz. eğlencelik ama keyifli. tv dizisi de yapıldı ama pek başarılı değil.

  -the regulators* richard bachman adıyla yazdığı romanlardan birisi ve desperation ile aynı dönem piyasaya çıkmış, desperation king etiket ile çıkarken bu bachman olarak çıkmış ama ortak bir hikayesi var. ama bu bağlantı, sırayla okumak gibi bir durumu getirmiyor. öyküleri bağımsız, temeli aynı diyelim. bu romanı şu an okumaktayım, king bachman mahlası ile yazarken pek karakter derinliğine inmemiş gibi görünüyor. bitirince düzenlerim yazıyı.

  -bag of bones * gizemli bir ev, karısını kaybetmiş bir yazar ve hezeyanları. fena değil ama kesinlikle en iyi king romanlarından birisi değil.

  -hearts in atlantis * 5 kısa öyküden oluşan nefis bir öykü kitabı. özellikle "sarı giyen adamlar" kara kule ile olan bağlantısı ve gizemli yabancısı ile nefis bir öyküdür. komik bir şekilde; bu kısa öykünün sinemaya uyarlanmış halinin adı bir başka öykü olan "hearts in atlantis"tir. adamlar kitabın adını kullanmış ama hikayenin adı bu değil. neyse; anthony hopkins'in oyunculuğu ile başarılı bir filmdir. kitap da king'in 98 yılında yeniden dirilişi gibi bir kitaptır.

  -storm of the century* bir adaya fırtına ile gelen kötü varlığın millete çektirdikleri ve kişilerin kendi iç hesaplaşmalarını çok başarılı bir şekilde yansıtan senaryo. evet bir senaryodur bu kitap ve tv filmi olarak 3-4 bölüm halinde yapılmıştır. kitabı okumadım açıkçası ama film fena değildi.

  -the girl who loved tom gordon * bir ormanda kaybolan kızın başından geçen hafif fantastik bir öykü. çok başarılı değil, ama o dönem 55 yaşında olan king'in bir kızın gözünden de başarıyla yazabileceğini göstermesi bakımından güzel bir roman olmuş. tavsiye sıralarımın altında bulunmakta.

  -the dreamcatcher * çocukluk arkadaşı olan bireylerin bir orman kulübesinde karlar altında av partisi düzenlerken başlarına gelen uzaylı istilası tecrübesini konu edinse de özünde arkadaşlık, dostluk ve sevginin verildiği başarılı bir yeni dönem king eseri. filme de alınmıştır. ancak romanı filmden daha iyidir. tavsiye ederim.

  -black house * the talisman'daki kahraman çocuk jack sawyer büyümüş ve dedektif olmuştur. psikolojik sıkıntıları bastırmış olsa da devam etmektedir. ancak bir gün tüm bu eski anılarını canlandıracak bir olayla karşılaşır ve gösterdiği tepki sonucu dedektiflikten atılır. arkadaşı ile birlikte bu olayı incelemeye başlar. ucu bucağı olmayan bir olaylar zincirinin içinde, eski kabusları ile yüzleşir bulacaktır kendini. peter straub ile birlikte the talisman' ın devamı olarak yazdığı bu kitapta king, sanatının doruklarına yaklaşmaktadır gerçekten. tek kelime ile nefis bir roman. ama önce tılsım* okunur ise ikisinin tadı damakta kalır. hatta 3. bir kitap ile seriye devam edileceği söylenmekte. yine bu kitap da kara kule ile bağlantılar içermektedir. 2010 a tarih verilmiş the talisman'ın devamı olarak yine ileride sinemalarda izleyeceğimizi söylemekte imdb sitesi.

  -everything s eventual * hakikatten karanlık 14 öykü içeren nefis kısa öykü kitaplarından birisi. tadı damakta kalıyor. hele kara kule serisi kahramanı roland' ın kısa bir macerasını anlatan the little sisters of eluria* filme bile çekilebilecek kadar yaratıcı ve büyüleyici.

  -from a buick 8* karakterlerin harika bir biçimde tasvir edildiği ve bir polis garajında 20 yıl yatan esrarengiz bir araba etrafında gelişen bir fantastik roman. yine diğer dünyalarla bir alakası var kitabın, çeşitli bağlantılar. keyifli bir çalışma ama pek hareketli değil.

  -cell * ülkemizde yayınlanan son king romanı. cep telefonlarından yayılan bir sinyalin kullanıcıları çıldırttığı bir dünyada hayatta kalanların savaşı. nefis bir roman, king eski tarzına daha olgun bir üslup ile dönmüş diyebilirim. 2009 a tarih verilmiş sinema uyarlaması için.

  -lisey s story* romantik gerilim, doğaüstü öğelerin gündelik hayattaki tezahürü ve büyük bir aşk ı anlatan son king kitabı. biraz temposuz. ikinci yarısı hareketleniyor ama ben nedense ısınamadım ve bitiremediğim bir king kitabı oldu! bir ara bitiririm.

  -the colorado kid*: 2005 te çıktı. bir polisiye gerilimmiş. alıp okuyunca editlerim. edit: gayet akıcı, kısa ve öz. gizem öğesi yerli yerinde, sıcak bir atmosferi var hikayenin. okunable!

  -duma key: 22 ocak 2008 de çıkmış bu romanın son dönem king eserlerinin en iyisi olduğunu düşünüyorum. geçirdiği ağır bir kazadan sonra resim çizme yeteneği kazanan ve bu resimlerde çizdiği şeylerin gerçeğe dönüştüğünü gören bir adamın hazin hikayesi. bu adam heroes'un ressamı isaac ve king'in eski romanı the dead zone daki karakterin melezi gibi görünse de yine de çok iyi roman olmuş bence ürpertiyor. okuduk gördük ki son 10 yılın en bomba king kitabı. cell ile birlikte bu ikili son dönem king eserlerinden en güzelleri. harika bir öykü. yer yer çok geriyor insanı, bilinmezlik ağı dolaşıyor insanın üstüne başına. finali de çok başarılı. king yine kırmış geçirmiş valla.

  - just after sunset : okumaya kıyamadığım için odamdaki rafta bana bakıp duran stephen king in son kitabı. uzun süre ara verdiği kısa hikayelere geri dönmüş...

  eveet; ve geldik bir fantezi efsanesi the dark tower' a. bizde 8, orjinalde 7 kitap halinde basılan ve 22 yıllık bir yazım serüveni. king'in diğer çoğu kitabı ile bağlantılar içeren binlerce sayfalık bir baş yapıt. king'in ve fantezi edebiyatının doruk noktası. burada fazlaca söz etmeye gerek yok. sadece kitapların bakınızlarını vererek yazımı noktalamak istiyorum konsepte aykırı düşmemek için. sadece şunu söyleyebilirim, bu seriyi okumayan king okudum veya fantezi okudum demesin. işte kitapları;

  the gunslinger*-1982
  the drawing of the tree*-1987
  the wastelands*-1991
  wizard and glass*- 1997
  wolves of the calla*- 2003
  song of susannah*-2004
  the dark tower*-2004

  peeh, ne göz kaldı ne bilek... hepsi el emeği göz nuru valla... ama değdi sanırım, en sevdiğim yazar olan stephen king amcama sevgilerimle, bu incelemeyi ona ithaf ediyorum...
  fin...
532 entry daha