• üst edit: okuduğunu anlamayan ekşi yazarlarını da gösteren durum.

  entryde kürtlerin chp adaylarına oy vermediği mi yazıyor? bilal'e anlatır gibi, iki cümle: "hdp destek verecek diye bütün değerlerinizden vazgeçmenize gerek yok, hdp destek vermeyince de seçim kazanılabilir. sizden daha kalabalık olan cumhur blokundan ve kürt seçmenden de hdp ile flörtleşmezseniz de oy alabilirsiniz, hdp belirleyici parti değil."

  31 mart 2024 yerel seçimlerindeki sonuçlarla bir kere daha gördüğümüz gerçek.

  chp, hdp ile iç içe olmadı ve ittifak kurmadı, hdp ile -2023 seçimlerinde ve öncesinde olduğu kadar- flörtleşmedi; hdp bütün illerde aday çıkardı. sonuç? chp 1977'den beri ilk defa ülke genelinde 1. parti oldu.

  milliyetçi çizgide olan ve hdp'ye göz kırpmayan mansur yavaş, ankara'daki akpli rakibini ikiye katladı.

  "ben seçilirsem hdp ve hüdapar belediyeye giremez" diyen burcu köksal, 2004'ten beri akp'nin yönettiği ve kalesi olan, herkesin klasik muhafazakar gerici vs. diye sövüp saydığı afyon'da 20 puan fark attı. özgür özel dili sürçmüştür dedi, kadın hayır dilim sürçmedi dedi. bu başarı neye yazar tam olarak?

  hdp ile hiç içli dışlı olmayan, zaman zaman karşıt açıklamalar yapan tanju özcan, geçen yerel seçimlerdeki başarısını tekrarladı.

  demek ki sorun iç anadolu'da değilmiş, "kürt oyları olmadan olmaz" diye bir durum yokmuş. "yeterince" saçmalamazsanız amacınıza ulaşabiliyormuşsunuz. cumhur seçmeninden de kürtlerden de oy alabiliyormuşsunuz. şehit cenazesinde bile linç girişimine uğrayan, karikatür gibi tipi olan, enflasyonun %500 olduğu memlekette 7/24 osman kavala selahattin demirtaş diyen adamı aday yapmamak gerekiyormuş. toplam oyu %1 bile olmayan akp eskilerine sırf adaylığına he desinler diye 40 milletvekilliği vermesek de olurmuş.

  bugün itibariyle toplumsal muhalefet için tarihi bir fırsat doğdu. muhalefet partileri ve seçmeni 2023 seçimlerinden ders alırsa, bu seçimde neleri doğru yaptığını iyi analiz ederse 2028'de siyasal islam'ı yeneriz.

  (bkz: türk siyaseti hdp esaretinden kurtulmalıdır)
164 entry daha
hesabın var mı? giriş yap