şükela:  tümü | bugün
12 entry daha
 • dünyadaki toplam karınca sayısı tam olarak bilinemediği için tahmin yelpazesini baya bi geniş tutarak dünyadaki karınca sayısı 10~7 ile 10~8 milyar olarak kabul edilir. ben bu seferlik arasını alıp karınca sayısını 5*10~7milyar kabul ediyorum. insan sayısı ise bilindiği üzere 6.6 milyardır. yani kişi başına düşen karınca sayısı yaklaşık 8.25milyon 'dur.

  işin daha tedirgin edici tarafı ise biyokütle hesaplamasındadır. yani insanların ve karıncaların vücudundan suyu çektiğimizde , dişleri , kemikleri ve kabukları çıkardığımızda. bir nevi organik karbonlu kısımlarını yani canlı sayılan kısmını tarttığımızda, 1 insan 166.000 karıncaya eşittir. yani 166.000 karıncalık grupların üst üste tırmanıp insan şeklinde durması ve bir super-karınca kabul edilmesi durumunda bile kişi başına düşen super-karınca sayısı 49 'dur

  biyokütle olarak, toplamda insanlar yaklaşık 100milyon ton tutarken karıncalar 4.9milyar ton tutarlar.

  ama karıncaların bu sayısal üstünlüğünün asıl temeli yaşadıkları ortamda bizden çok daha yoğun yaşamayı becermelerinden değil, hemen hemen dünyadaki kara parçalarının hepsinde yaşamalarındandır.
  örneğin karıncaların en iyi kolonize olduğu alanlardan biri olan yağmur ormanlarında 1 hektara 8 milyon karınca düşer. istanbulda ise 1 hektara 23.5 kişi düşer. yani iki tarafında kolonileri karşılaştırıldığında 8.25milyon kat olan karınca üstünlüğü 340.000 kat'a düşer. biyokütle olarakta artık her 2 karıncaya 1 insan düşmeye başlar.

  sonuç olarak, biyokütle üzerinden karınca kolonilerinin yoğunluğu bizimkinin 2 katıdır.

  karıncaların yaklaşık 110 milyon yıldır dünyada oldukları, bizimse tipsiz neandarthallerin bile en eskisinin 500.000 yıllık olduğu düşünülürse zaten bu kapışma çokta birşey ifade etmez. zira, daha çok değil 1900 yılında dünyada 1.65 milyar insan yaşıyordu. milyon yıllardan bahsederken 100 yılda nüfusunu 4'e katlamayı başarmış bir tür olarak "istersek kralını yaparız" mesajını diğer canlılara vermişiz zaten. muhim olan bunun marifet olmadığını farkedip, üreme konusunda (bkz: karınca kararınca) davranmaktadır.
1 entry daha