şükela:  tümü | bugün
6 entry daha
 • eşcinsel olmayan kişinin gerçekleştirebilmesi için romantik, hümanist ve liberal* niteliklerinden en az bir yada birkaçına sahip olması gereken 9 kusursuz hareketten birisi.

  ayrıca (bkz: istanbul gay pride 2009/#16319308) entrymde belirttiğim üzere bu ülkede sadece sağcı yada solcu olduğunuzda tanındığınızın da sağlaması.

  şahsen ben zerre romantik değilimdir çoğunlukla duyguları bir kenara bırakıp, gerçekçi yaklaşırım. insanlık var olduğu sürece hümanist olduğumu asla iddia etmedim edemem. birçok konuya bakış açım da en muhafazakardan daha muhafakazakardır liberalizm'in yanından bile geçmez ama iki dakika durup düşünüyorum, romantizm, hümanizm, liberalizm, ve bunların beraberinde getirdiği sıfatlar, bazılarının hoşlarına gitmeyen ideolojiler olarak değil de teker teker ele alındığında oldukça ilginç kelimeler.

  mesela kabaca ele alınırsa:

  romantik; duygusal, duygulara önem veren, mantıktan çok duyguları ile hareket eden.
  hümanist; insancıl, insana ve insana dair her şeye, insani değerlere önem veren
  liberal; özgürlükçü, özgürlüğü savunan, yenilikçi

  yahu hadi gazı aldım, sık yapmadığım bir şeyi yine sözlük için yapıp 2 dakika daha düşünüyorum, bu niteliklere sahip insanlar kötü insanlar olmasa gerek. yine bu niteliklere sahip insanlar buyuk ihtimalle bu nitelikleri yüzünden sağcının, solcunun, bucunun, ocunun ve öcünün katıldığından daha çok yürüyüşe katılıyordur. mesela teröre karşı da yürünüyorsa yine bunlar yürüyordur, cumhuriyet için yürünüyorsa yine bunlar yürüyordur. peki bu insanlar şimdi eşcinsellerle yürüyünce mi "romantik, hümanist ve liberal" sıfatlarını sanki birer aşağılamaymış gibi aldılar? sanki söz verilmiş, sözleşme yapılmış, yerine getireceklerine dair imza attıkları yada karşılık aldıkları bir "yürüyüş" mesaileri mi var da şimdi eşcinsel olmadıkları halde eşcinsellerle yürüyüşe katıldıkları için romantik, hümanist ve liberal oluverdiler? yani şunu mu diyorsunuz? bu ulkede yine siz ve sizler gibi zihniyetlerin yarattığı çetrefilli durumlar için başkaları yürüsün amaaaa sadece ve sadece o mevzular için yürüsünler başka mevzular yada başka insanlar için yürümesin kimse. mesela turkiyenin en buyuk sorunu olan ekonomi için yürünsün değil mi şekerim? o sorunu sizler yaratmadınız çünkü. yada yolsuzluk için yolsuzluğa karşı yürünsün, ki tam bu noktada benim aklıma birkaç sene evvel bir ramazan ayında ramazan adında apak bir partiye mensup bir tapu görevlisinin, normalde 5 kuruş almadan vermesi gerekirken, benim gözümün önünde dosya arasında 400 lirayı masa kenarından çekmeceye düşürme tekniğini kullanarak "tapuyu teslim etmek için motivasyon parası" olarak alışı geliyor, hadi hadi durmayın kalkın yürüyelim, oturmaya mı geldik allasen, biz biliyoruz da mı yürüyoruz! şimdi terör için yürüyelim lütfen, yıllardır para akıtıyoruz, oğullarımızı yolluyoruz ölsünler diye.. ölüyorlar, biz yürüyelim. ama çok açık söyliyeyim cumhuriyet ve demokrasi için niye yürüdüğümüzü merak ediyorum. taa en başından armut piş ağzıma düş şeklinde elimize verilmişti her ikisi de, sahip çıkamadık diye mi yürüyoruz? kime seslenecegiz o yürüyüşle? kendimize mi? gerçekten umrumuzda mı? gerçekten umrumuzda olsaydı bu hale gelir miydi?

  eğer okuyorsanız bilirsiniz, sizlere kim bilir kaç yazıdır "eşcinselleri tanımıyorsunuz" diyorum. sadece eşcinselleri değil kendinizi de tanımıyorsunuz "işgüzar herifler". busunuz evet, açıkça söylüyorum ne aziz nesin'in iddia ettiği gibi gerizekalısınız, ne de başka bir şey. öncelikle tembel, sonra da işgüzarsınız. diyelim ki eşcinseller ve eşcinsellik sizin başlıca düşmanınız olsun, ki değil ama hadi olsun. sizler düşmanınızı tanımak için çaba harcamayacak kadar tembel, onun ve onu destekleyenlerin hakkında gerçekte zerre bilgi sahibi olmadığınız halde yalan yanlış çıkarımlar yapabilecek kadar işgüzarsınız. eğer ki sizler tembel ve işgüzar olmasaydınız, eşcinselliğin ne olduğunu, eşcinsellerin nasıl bir topluluk oldugunu bugune kadar çoktan çözmüş olurdunuz.

  sadece senin varlığın bile bu dünyada başka bir dolu varlığa işarettir, ki bunun dahi bilincinde değilsin çünkü çevren grup, kafan grup, inanışların grup, küme küme olmuşsun. görünümde sana benzese de sen gibi olmayan başkalarının varlıkları şaşırtıcı geliyor sana. sen gibi olmayanlar senin gibi düşünmeyenler senin için ya öteki ya da düşman. bazen bu ikisinden biri bile değil, resmen bir "hiç" senin için.. yoklar senin gozunde. ne zamana kadar yoklar? birisi çıkıp bak bunlar da var diyene kadar yoklar. o andan itibaren de anca laf saydırmaya geliyorsun ama sıfır bilgiyle geliyorsun, bilenlerin gozunde ultra komik hallere düşüyorsun. hani vardır ya hoca çocugu tahtaya kaldırır, şunu bunu anlat der, çocuk uydurmaya başlar, o hesap seninki. bilenler gülüyor, ilgisizler ise arka sırada kendi alemlerinde "acaba ossuruğum alev alır mı?" diye çakmakla denemeler yapıyor. sonra hep bir elden siz cahiller, hem de cehaletinizden utanmadan, bilerek ve isteyerek öğrenenlerle, kendini sizlerden daha çok geliştirenlerle, korkulacak aşağılanacak bir şey olmadığını görenlerle dalga geçiyorsunuz.

  bakın arkadaşım, sizin varlığınız haricinde de varlıklar var çevrede. hem de sayısız kombinasyonda. inanmazsınız ama ben bugüne kadar sizin entrylerinizde dalga geçtiğiniz türbanlı lezbiyenlerden bir dolu gördüm, oturdum, konuştum. aşırı muhafazakar, kurbanını kesen, kuranını okuyan, cuma namazına giden gayler tanıdım, beraber meyve suyu içtik sohbet ettik, iç pilav yedim çok güzel yemek yapıyorlar, bolulu aşçılar gibi. akıl almaz derecede faşist biseksüeller, oldukça komunist transseksueller, zır kapitalist travestiler de var. alevi, kürt, türk, laz, ispanyol, ingiliz, italyan, hristiyan, musevi, iranlı, korkak, cesur, tecavüze tacize uğramış, tecavüzü tacizi hayatında görmemiş, kız gibi buyutulmuş kızlar, erkek gibi büyütülmüş erkekler, eşcinsellere düşman eşcinseller, heteroseksüellere düşman eşcinseller, ömrü boyunca saklanan, bırak başkasına söylemeyi kendine dahi soyleyemeyen eşcinseller duydum, gördüm, konuştum onlarla. "eşcinseller her yerde" ne demek anlıyor musun şimdi? her yerdeyiz ulan, her dönemde, her zamanda, her ortamda. eşcinsel garson da tanıdım, bilgisayar mühendisi de, öğretmen de. hele 2 tane biliyorum, çocuklarınızı okutuyorlar ilk öğretimde, çocuklarınız onlara tapıyor, görseniz zerre ihtimal vermezsiniz. eşcinsel doktorlar biliyorum canınızı kurtarıyor.

  demem o ki;

  bugün eşcinsel olmayıp da eşcinsellerle beraber yürüyenler, yarın senin inandıkların için de seninle yürüyecek olanlardır, bindiğin dalı kesme istersen. kaldı ki çoğu zaman o dalda tek başına da oturmuyorsun, buna hakkın yok anlıyor musun? anlamadığını biliyorum, zaten bunu bildigim için romantik, hümanist ve liberal değilim ama yürüyeceğim. herkes yürüsün, hem az kilo verirsiniz yaz geldi bunun denizi var havuzu var.
89 entry daha