şükela:  tümü | bugün
29 entry daha
 • asıl adı jerry (jerome) drake olan amerikalı pilot, 'kendisine rağmen kahraman'. 2. dünya savaşı sırasında önce filipinlerde ve pasifik'te, sonra da avrupa cephesinde savaşa katılmıştır. önceleri savaşta pilotken, askeri emirlere karşı geldiği için piyade sınıfına indirilmiştir. mister no nick'ini de çin'de esir düştüğünde kendisine soru soran japon subaya verdiği 'no' cevapları sonucunda düşman subay tarafından takılmıştır.
  mister no savaş sonrası bir dönem new york'un salaş birahanelerinde sürttükten sonra amerikan hayat tarzının kendine göre olmadığını, ülkesinin değerleriyle bütünleşemeyeceğini anlayıp, 1940'ların ikinci yarısında önce italya'ya, sonra da güney amerika'ya geçmiştir. küçük piper uçağı ile amazon bölgesinde pilotluk ve rehberlik yapar.
  birçok yönüyle bir anti-kahramandır. bunun yanı sıra başka çizgi romanlarda rastlanmayacak derecede ilginç politik ve entellektüel yanları da vardır. bir kere tavizsiz bir çevrecidir. daha 1940'larda amazon ormanlarının başına nheler gelebileceğini kestirmiş ve gerek ormanları yok etmeye çalışan gerek avlanmak isteyen zenginlere karşı mücadele etmekten geri durmamıştır.
  maceraların arasında ciddi ciddi, kısa ama etkili felsefeler yapmaktan geri durmaz. örneğin bir defasında 'kahraman olmak şartların getirdiği bir durumdur, yapacak başka bir şeyiniz olmadığından kahraman olursunuz. aynı hırsız olmak gibi...' demiş ve hepimizi derinden etkilemiştir. zaten mister no bir macerasında jack kerouac ile karşılaşmışve hoşbeş etmiştir.
  amerikalıdır ama en çok da amerikan emperyalizmi ile karşı karşıya gelir. 'eski bir hesaptan' dolayı şirket dediği cia ile arası pek yoktur. ara sıra maceralarına kübalı arkadaşları katılır. yerlilerle iyi anlaşır, pek çok zaman beyaz adama karşı yerlilerin yanında yer alır.
  mister no sosyal bir adamdır, sık sık dışarı çıkar; barlarda arkadaşlarıyla sohbet etmeyi, içki (cachaça) ve sigarayı sever, çok tüketir. aynı zamanda bir caz sevdalısıdır. body and soul ve when the saints go marchin' in favori parçalarıdır. kızlarla dansa gitmeyi, her seferinde farklı kızlarla dansa gitmeyi sever, boogie-woogie ve rock'n'roll sevdiği danslardır, aynı zamanda sambada da gayet başarılıdır mister no.

  yaratıcısı : guido nollita (sergio bonelli)
  çıkış tarihi: 1975.
  mekanı: manaus/amazon bölgesi, new york
  kullandığı tabanca: smith & wesson
  yakın arkadaşı: otto kruger (esse esse)
96 entry daha