şükela:  tümü | bugün
38 entry daha
  • gövdesi ve kızağı alüminyum-plasik karışıma olan polimer malzemeden imal edilmiştir. bir çok xray cihazı özellikle 11 eylül olaylarından sonra bu tip silahları algılayacak şekilde geliştirildiğinden hayaletliğinden bahsedilmesi caiz değildir. öte yandan polimerden imal edilen ilk ateşli silah olmamasından dolayı, 11 eylül öncesi eğer bu tabancaya hayalet silah deniliyorsa bunun tek sebebi, sadece "özel" durumlar hariç aklı başında kimsenin bu tabanca üstünde veya bagajındayken (beyan etmeden) hassas geçit ve xray cihazına girmeyecek olmasıdır. öte yandan bahsi geçen xray cihazının verdiği çıktıdan tabancanın silüeti anlaşılabileceğinden bu işin erbabı olmayan hiçkimse bu tabancayı xray'den farkedilmeden geçiremez.

    tabanca emniyet mekanizması ile de hayli ünlüdür, gövdesinde baş parmak veya işaret parmağı emniyeti yerine glock'un kendine has çift tetik emniyeti bulunur. atıcı bilinçli şekilde çift tetiğe doğru basıncı uygulamadığı takdirde tabanca ateş almaz. namlu altı ray sistemi 20mm picatinny raylarla uyumludur, ya da ufak modifikasyonlar ile dönüştürülebilir. namlu altı fener ve işaretleyicileri hayli popülerdir. 9mm merminin kanıtlanmış ferdi müdafaa kapasitesi nedeniyle amerikan vatandaşlarının evlerini kendi başlarına koruma sevdası bu tabancanın satışlarına gayet iyi etki etmiştir.

    tabanca, duyurulduğuna göre 200 santigrat sıcaklığa kadar ateş almadığı gibi gövdesi de bu sıcaklıklara kadar erimez. donmaya karşı da "doğa ötesi" bir direnci mevcuttur. sadece zorlu durumlarda şarjörünün en üstündeki mermiyi eject ettiği gibi bir kusura rastlanmıştır. bu nedenle deneyimli atıcılar bu gibi durumlara düştüklerinde glock'larının şarjörünü çıkartıp tekrar takarlar.

    glock sivil pazarda satılan bir silah olmasına rağmen glock ailesi tabancalarının burst * ve full auto tetik grupları kullanıma sınırlandırılmıştır. sadece özel güvenlik şirketleri, pek tabii askeri teşkilatlar ve kolluk kuvvetleri (polis, jandarma) için geliştirilen glock modelleri ile, bu tip tam otomatik atışa hazır silahlara ruhsat veren pek az devlet (daha doğrusu eyalet) için bu tip glock modelleri satın alınabilir.
40 entry daha