şükela:  tümü | bugün
7 entry daha
 • işbu entry "sosyal sorumluluk projesi" kapsamında değerlendirilmeli/okunmalı. ciddiyim.

  iş hayatında lise diplomasının kariyer yapıcı özelliğinden faydalanmak isteyenlerin ve kişisel nice farklı sorun nedeniyle eğitimini yarım bırakmışların dahil olduğu meb çıkmazı.adı geçen nedenler içinde "idealist" sınıfında değerlendirilen azınlık ikinci gruba dahil. açıköğretim lisesini birkaç başlık altında inceleyelim.

  öğrenci profili:
  *kayıt formunu doldurma konusunda ciddi sorun yaşayan koca koca insanlar.
  *fısıltı gazetesi yardımıyla, sınavda görevli hocaların soruların cevaplarının veriyor olmasına güvenip kayıt yaptıranlar.
  *eğitim anlamında hiçbir beklentisi olmayan, sadece etiket baskısı için kayıt yaptıranlar.(lise diploması)
  *16 / 50 geniş bir yaş skalası.(ağırlık 16-25 yaş)
  *aöl'nin verdiği kitapların kapağını açmaya kıyamayıp sınav sabahı hatim indirmeye çalışanlar.
  *çalışma kitaplarındaki testlerin soru/cevaplarını ezberlemeye çalışanlar.(sınavda aynısı çıkabilir umudu)
  *sınav anında gözüne kestirdiği çalışkan görünümlü arkdaşla soru/cevap diyaloğuna girenler.(din kültürü ve ahlak bilgisi ya da trafik soruları soran erkekler)
  *sınavlara ders çalışarak hazırlanan bilinçli azınlık.
  *meslek lisesinde olup son yıl aöl'ne geçiş yapanlar.(katsayı problemi)
  *ağırlıklı olarak genel kültür ve sosyal bilgiler tercih ediliyor.(alan seçimi)
  *fen bilimleri ve türkçe matematik üvey evlat.
  *üniversite, kariyer vs.. akademik bilgi kapsını aralamak isteyenler.

  aöl kitapları:
  *konu anlatımları, anlaşılmamak için özel bir çabayla hazırlanıyor olması hasebiyle bir metni deşifre edermiş edasıyla konu çalışılabilir.(türk edebiyatı ve tarihi)
  *bazı kitaplarda konu testlerinin cevap anahtarının olmayışı.
  *ön bilgi verilmesi gereken konuları kitabın ilerleyen sayfalarında verilmesi.
  *eksik kitap.(bazı derslerin kitabı geç basılabiliyor)
  *örgün eğitimdeki müfredatla paralel olmasına rağmen, örgün eğitim kitaplarından çalışmak hata. çünkü, aöl nevi şahsına münhasır bir şekilde konuları ele alıyor.
  *kitaplardaki kıyıda köşede kalmış "not" bilgileri göz ardı etmemek elzem. zira aöl "ama hocam çalışmadığım yerden sordunuz" uzmanı.
  *her şeye rağmen iyi anlatımlı kitaplarıda mevcut.
  *aöl eğitim hayatı boyunca aynı konuları tekrar tekrar vermek içten bile değil.

  vs.vs.vs..uzatılabilir.biraz da dağınık paragraf yöntemiyle(ben yaptım oldu stoğundan) genel bir aöl öğrencisi/sistemi profili çizelim.

  2007 itibariyle aöl'nde de merkezi sistem sınavı kapsamında "başörtüsü/türban yasağı uygulanmaktadır.(başörtülü öğrenci kimligi veriyorlar. ama sınav da modern! görünüm)

  alan seçimi yapmış olanların(ünv.kariyer vs.) dönem uzatmadan mezun olmaları için derslere göz atmaları farz. tabii kitap kapağı açmadan sınavlardan "iyi" not alan arkdaşları tenzih ederim.!^!?

  aöl, örgün eğitim veren liselerin içinde bulunduğu nice sorunu -hatta daha fazlasını- içinde barındıran bir ikinci şans, değerlendirmek isteyenler için. milli eğitim seferbeliği! kapsamında her dönem a4 formatında birçok kayıt/mezun veriyor olmak meb için övünç kaynağı olabiliyor. ( kalifiyesiz lise mezunlarımız oleyy.serbest çağrışım:avrupa birliği )

  tabii aöl öğrencilerinin çizdiği bu müthiş prototip vesilesiyle: pınk floyd, u2 dinleyenler-hatta adını biliyor olmak bile- veya kütüphane/kitapçı yolunu bilenler "aa sen aöl'limisin.nasıl yaa" önyargı göstergeleriyle karşılaşabiliyorlar."genelleme" tezahürünün bir ayağı sadece, yadırganmamalı.

  aöl'nin tek ve en önemli avantajı öğrencilerine vermiş olduğı ağırlıklı ortaöğretim başarı puanıdır.(yeni sınav sisteminde ne kadar hükmü olur bilemem) tabii kitap kapağı açanlar için. misal;
  türkçe/matematik (ea) diplomatı notu 74 olan bir öğrencinin ortaöğretim puanı 90 gelebiliyor.
  fen bilimleri (sayısal) diploma notu 73 olan bir öğrencinin ortaöğretim puanı 88 ".

  edit: yök bu yıl öss'de sıfır puan alanları açıklamış. sonuç hiç şaşırtıcı değil -açıköğretim lisesi mezunları ve meslek liseliler - yukarıda çizilen öğrenci profilinden anlaşıldığı üzere. ancak gözden kaçırılmaması gerekn nokta büyük çoğunluğunun zaten üniversite okumak gibi bir amacı yok. "kendimi denemek için girdim sınava" kontenjanından.
32 entry daha