şükela:  tümü | bugün
1 entry daha
 • 0.86 sayılı yeni sürümü çıkan bf2 modu.

  tanımımızı yaptık, şimdi de hikayemizi anlatalım.

  uzun süredir uzak kaldığım project reality modunu, yeni sürümünün çıkması yüzü suyu hürmetine indirip kurduktan ve oyuna girdikten sonra gördümki, o ilk versiyonları zorlukta ve karmaşıklıkta bu yenisinin yanında solda sıfır kalıyor neredeyse. hangi kit ne iş yapar, misyon nedir diye anlamak mümkün değil. zaten ilk girdiğim serverdekiler benim acemi olduğumu anlayıca "git manuali oku" diyip kick ettiler kibarca. gerçekten de manualini okumak gerekiyor. ayrıca bilgisayarda mutlaka çalışır bir mikrofon olmasında yarar var, zira voip ile konuşarak haberleşme bu oyunda neredeyse şart gibi.

  detayları meraklısı olanlar nasıl olsa öğrenir diyerek geçerek dün akşam yaşadığım ve hoş bir anı olarak kayıtlarıma geçen bir olay ile bağlayayım konuyu.

  dün gece ırak maplerinden birinde oynuyoruz. ben direnişçiler (bkz: insurgent) takımına düştüm. pr'de bunların default silahları çok ilkel. gez göz arpacıklı demode kaleşler filan kullanıyorlar. karşı taraf ise us takımı ve hepsi modern silahlı. oyun ise "insurgency" denen bir misyonda oynanıyor. bu misyonda şehirde (bkz: felluce) direnişçilerin toplam 10 tane gizli silah deposu var. us tarafı bunları bulup imha etmekle görevli. bizler ise bunları yoketmelerini engelliyoruz.. map neredeyse gerçek felluce boyutlarında herhalde.. bu yüzden us squadları şehri karış karış arıyor, her eve girip bakmak durumundalar, kapıları kırıyorlar, arama yapıyorlar filan. biz ise onlara pusu filan kuruyoruz. (pr da el bombaları ile bubi tuzakları kurulabiliyor mesela). direnişçi takımında olan kitlerden biri de "civilian" denen kit. ben nedir diye biraz da meraktan bunu seçtim. civilian olduğunuzda silahınız olmuyor. düşmana saldırmak için tek imkanınız "taş atmak". bir cep telefonunuz oluyor, bununla gerektiğinde komutana direkt mesaj gönderip gözlemdiğiniz düşmanın yerini filan bildiriyorsunuz, havan topu ile bombardıman yaptırabiliyorsunuz. bir de sıhhiye göreviniz oluyor, yaralı direnişçi askerlerini tedavi edebiliyorsunuz. oyunda civilian vurmak çok yüklü bir eksi puan yazıyor vurana. bu nedenle düşmanla karşılaştığınızda ellerinizi yukarı kaldırarak silahsız olduğunuzu belirtmek faydalı, yoksa yanlışlıkla milis sanıp vurabilirler. ancak us askerlerinde kelepçe de var ve sizi vurmak yerine yakalayabilirlerse önemli intelligence puanı kazanıyorlar ve gizli depoların yerini daha kolay öğreniyorlar. bu nedenle yakalanmamak için kaçmak zorundasınız.

  şimdi ben civilian kiti ile oyuna dahil oldum, bir de squada girdim. bunların yanında spawn ettim. bir binanın içindeyiz. odada squad leader var. dürbünle camdan dışarısını kesiyor. binanın önünden geniş bir yol geçiyor, karşıda etrafı duvarlarla çevrili bir bina var. o binada us askerleri varmış meğer. bizim direnişçi tayfası ise etrafta sote yerlerde gizlenmişler, bunların dışarı çıkmasını bekliyorlar. arada karşılıklı ateş açılıyor, ama her iki taraf da siperde olduğundan zayiat yok. bizim squad leaderi beni civilian olarak görünce, "hey you civilian guy, can you lure the enemy out of the building" dedi.. ben de "nasıl yapacağım bunu" dedim. komutan, "ellerini yukarı kaldırarak o binaya doğru yürü" dedi. "seni öyle görünce yakalamak için dışarı çıkarlarsa biz de onları temizleriz" deyince diğer squad elemanları gülmeye başladılar espri yapıyor zannedip. ama benim aklım yattı olaya, çok akılllıca bir numara gibi geldi. "tamam" dedim.

  şimdi herkes beni izliyor. ben binadan çıktım, mermiler yağmaya başladı, ama ellerimi yukarı kaldırıp yürümeye başladım. bunu görünce us tarafı ateşi kesti.. yolu geçtim, karşı binanın bahçe kapısına yaklaştım. artık içerideki us askerlerini görebiliyordum. bana bakıyorlar. sonra tam bizim komutanın söylediği gibi bir tanesi kelepçeyi çekip bana doğru koşmaya başladı. aramızda 20-30 metre var, herkes nefesini tutmuş, ben tabi gerisin geriye topukladım anında.. ve binadan çıkan o ilk asker 10 metre sonra bizim pusucular tarafından indirildi. sonra ben tekrar ellerimi kaldırıp binaya yöneldim. aynı zokayı iki tanesi daha yuttu ve bizim müfrezenin kahkahalar eşliğinde o binaya girip kalanları temizlemesi çok kolay oldu.

  bu ve buna benzer, reality ismini hakeden çok olay yaşıyorsunuz bu oyunda, inanılmaz..
  (bkz: highly recommended)
8 entry daha