şükela:  tümü | bugün soru sor
288 entry daha
  • fransız komünist partisi üyesi olan paul eluard'ın ölümünden 30 yıl sonra zülfü livaneli tarafından bestelenmiş şiirdir. zülfü efendi haricinde yurtdışında başka birçok farklı besteci de bu şiiri (bkz: liberte) müziklemiştir. her ne kadar vodafone reklamında paul eluard'ın şiirinin türkçe çevirisi kullanılmamış olsa da, telif hukukunu azıcık dahi bilenler, hem reklamın konsepti özgürlük temasına dayandığı için hem de eserin sözleri, şarkının mütemmim cüzü olduğu için, sadece zülfü livaneli'nin veya pek sevgili temsilcisi uluslararası kartel universal music'in izniyle bu reklamın yayına çıkamayacağını bilirler.

    buradan zülfü efendi'ye her şey satılık şarkısını hediye ederken, mezarında paul eluard'ın kemiklerini sızlattığı için de kendisine tüm zamanların lalesi ödülünü veriyorum.

    80'lerin ilk yarısında kendisine popülerleşme aygıtı olarak seçtiği mikis theodorakis için boğaziçi üniversitesi'nde düzenlenen fahri doktora törenine gelmeye tenezzül bile etmeyen zülfü efendi, avea açıkhava konserlerinde afiyetle yeni vodafone jingle'ını da çığırır herhalde.

    (bkz: edeb ya hu)
992 entry daha