şükela:  tümü | bugün
1 entry daha
  • genellikle 60 ila 110ml arasında değişen hacimlerde, türk kahvesi fincanına nazaran oldukça kalın ve yüksek kalite porselenden imal edilmiş olanları makbul olan fincanlardır.

    espresso türk kahvesi gibi yudum yudum içilen bir sohbet içeceği değildir. hızlıca bir-iki yada üç yudumda tüketilir. bu nedenle espresso fincanının kalın olması 94 santigrat derece gibi yuksek ısılarda hazırlanması gereken bu içecegin servis edildikten hemen sonra içilebilmesini sağlamaktır. kalın bir fincan sıcak içecegin ısısını hemen düşüreceği gibi aynı zamanda içilebilir ısıda daha uzun süre tutacaktır.

    espresso fincanında 80ml ila 110ml arası hacimler macchiato ve benzeri espresso bazlı içecekler için tercih edilir. eğer daha çok tekli espresso içen biriyseniz 60ml, çiftli espresso içen biriyseniz 60 ila 90ml arası fincanları tercih etmeniz daha mantıklı olacaktir. zira 90ml ila 110 ml arası bir fincana tekli espresso çektiğinizde 60ml'lik fincana nazaran daha hızlı ve daha çok ısı kaybı gerçekleşir. ayrıca espresso kremasının (köpük değil krema, köpük başka bir şey) espresso fincanının şekli ile direkt bir alakası yoktur, espressoda krema oluşumu taze kahve ile alakalıdır fakat fincan şeklinin espresso kremasının dağılmasına endirekt etkisi olabilir. ayrıca tulip yani lale şeklinden ziyade bowl shape denilen ve ağza doğru daralan bombeli tasarımlar aromayı hapsetmede daha etkilidir, örneğin danesi firmasının espresso fincanları gibi. latte art dökmek için ise lavazza'nin konik tasarımlı fincanı daha uygundur. bazı modeller o derece sevimlidir ki insanın ısırası gelir --> http://www.flickr.com/…otos/spinnaker007/279363243/ ve http://www.flickr.com/…007/483139877/in/set-483854/ ve http://www.flickr.com/…007/483163909/in/set-483854/

    artı öyle illaki beyazı olacak diye bir kural yoktur. üzerine logo basabilmek için genelde firmalar beyaz olanı tercih ederler. yoksa her renk ve desende olanı makbuldür, yeterli kalınlıkta ve doğru hacimde olması daha mühimdir.