şükela:  tümü | bugün soru sor
8 entry daha
  • volkanik kayaçların camsı yapısını kaybetmesiyle oluşan bentonit; sondaj çamuru yapımında kullanılan minerallerden olup killerin montmorillonit grubuna dahildir. (na, ca) (al, mg) 6 (si4o10)3(oh)6.nh2o formülündedir. bünyesine su aldığında 5-10 kat şişebilen sodyum bentonit en kalitelisidir. 2-3 kat şişebilen kalsiyum bentonit ağırlıklı olarak kedi kumu imalinde kullanılır. boya ve kağıt sektöründe 1. kalite beyaz bentonit aranır.

    atık barajlarında geçirimsiz tabaka oluşturmak için dibe bentonit tabakası serilebilir, kaçakları bünyesine alarak şişebildiği için bu özelliği çok işe yarar. hatta 1. kalite bentonitler şarap arıtımında dahi kullanılabilir.

    genel olarak; gıda, seramik, kağıt, ilaç, farmasotik ve kozmetik endüstrilerinde, boya ve mürekkep, sabun, temizleyici ve parlatıcı bileşikler, lastik ve kauçuk üretimleri, radyoaktif atıkların arıtımı, tarım ve hayvancılıkta, su arıtımında, su tutma özelliğinden dolayı yangın söndürücülerde ve yapıştırıcılarda kullanım alanları bulmaktadır.
14 entry daha