şükela:  tümü | bugün
1 entry daha
  • nazi almanyasinda çalışan sınıfın mutsuzluğunu engellemek/azaltmak için daf'ın (deutsche arbeitsfront-alman çalışma cephesi ya da örgütü denebilir) kasım 1933'te başlattığı organizasyondur. kdf üyelerine almanya'da ya da dost ve müttefik ülkelerde tatil imkanı sunma, kiralık yolcu gemileriyle ve kdf'nin yaptırdığı wilhelm gustloff ve robert ley gemileriyle deniz seyahatleri, işyerlerinde opera, tiyatro vb. temsilleri, spor hizmetleri gibi programlarla pek çok almanin rejimi desteklemesini, en azindan sempatiyle yaklasmasini amaclamis ve epeyce de muvaffak olmustur.
    kdf nin en iddiali girisimi olan volkswagen projesi, aslinda hitler'in istegiyle ferdinand porsche tarafindan baslatilmakla beraber, alman otomotiv endüstrisinin 1000 marklık fiyatı saglayamamasi uzerine daf'a devredilmis ve yeni fabrika bu sekilde kurulabilmistir. bununla beraber 1939'da ikinci cihan harbinin patlamasiyla odeme yapmis olan 300.000 uzerinde iscinin biri bile arabasini alamamis, dafzede olmustur.
    aslinda ekonomik olarak surdurulmesi imkansiz olan bu organizasyon, zaten nazi rejiminin el koydugu sendika ve yahudi varliklariyla finanse edilmistir.
    günter grass, im krebsgang(yengeç yürüyüşü) adlı romanında arka planina kraft durch freude yi koyarak tarihteki en buyuk deniz faciasi olan wilhelm gustloff gemisinin bir rus denizaltisinca batirilmasi olayinin kazazedelerden birinin hayatini nasil etkiledigini anlatir. faideli bir eserdir.
7 entry daha

hesabın var mı? giriş yap