şükela:  tümü | bugün
4 entry daha
 • mallar için en kolay adil bölüşüm yöntemi, sözkonusu malların piyasada satılması ve paranın paylaşımcılar arasında eşit olarak dağıtılmasıdır. ancak malların satılması için bir piyasa her zaman varolmayabilir (örneğin bir boşanma sözkonusu olduğunda kullanılmış mikrodalga fırının satılacağı bir piyasa bulunamayabilir) ya da taraflar bununla zaman kaybetmek istemeyebilirler. bu durumda, şöyle bir prosedür izlenebilir.
  paylaşımı sözkonusu olan mallar için, kapalı zarf usulü bir ihalede olduğu gibi her paylaşımcı o mala biçtiği değeri bir kağıda yazar. dolayısıyla her paylaşımcı, kendi yargısına göre malların toplam maddi değerini belirlemiş olur ve (burası önemli) buna göre her katılımcı için bu değerin 1/n kadarı (n=katılımcı sayısı) adil bir pay olarak kabul edilmiş demektir. yani dört kişi arasında paylaşılacak mallar için toplam 1000 dolar bedel biçmiş olan bir kişi, hiçbir mal almayıp 250 dolar nakit alırsa bundan tatmin olacak demektir.
  kapalı zarflar açıldığında, her mal için en yüksek bedeli biçmiş olan kişi o mala sahip olur.

  her mal için en yüksek bedeli yazmış olan kişi o malın sahibi olur, ancak elde ettiği malların kendi değerlemesine göre toplam değeri kendi "adil pay" değerinin üzerinde ise, bu fazlalık kadar bir kısmı ortak bir kasaya nakit olarak öder. benzer şekilde, elde ettiği malların toplam değeri kendisine göre adil payın altında olanlar bu kasadan nakit tazminat alırlar. bu prosedürde bütün malları tek bir kişinin alması pekala olasıdır, ancak diğerlerine onları tatmin edecek tazminatı ödeyeceği için bu bir haksızlık yaratmayacaktır. kasaya ödenmesi gereken tutarlar, kasadan alınması gereken tutarlardan daha fazla olabilir, bu durumda artık para eşit olarak paylaşılır.

  durumu bir örnekle gösterebiliriz: a, b, c adlı kişiler x, y, z, w mallarını paylaşıyor olsunlar ve bu mallar için biçtikleri değerleri ifade etmiş olsunlar.

  ------------------------ a-----b-----c
  x-----------------------30----20----25
  y-----------------------40----70----55
  z-----------------------50----40----45
  w----------------------50----60----55
  toplam bedel----------170----190---180
  adil pay görüşü(topb/n)56.7---63.3---60
  aldığı mallar-------------x,z----y,w----hiç
  ald.mal.değeri----------80-----130-----0
  kasaya ödeyeceği nakit-23.3--- 66.7
  kasadan alacağı nakit------------------60

  görüldüğü gibi herkes nette ya başlangıçta adil olarak belirlediği değerde mala ya da buna eşit miktarda paraya sahip olmaktadır. kasada fazladan kalan 30 lira eşit olarak dağıtılır.
1 entry daha

hesabın var mı? giriş yap