şükela:  tümü | bugün soru sor
9 entry daha
 • şüphesiz ki; "delikanlı" gibi düzgünce cevap verene bedava uçak bileti verilen soru.

  bu "-cı" ekinin icat edildiği tarihe döndüğünüz vakit, elzem bir ihtiyacın sonucu olduğunu görürsünüz. sütü sağıp bize satmaya getiren adam demek yerine bak efendim şoradan sütçü geliyor, yan sokaktan yoğurtçu geliyor, bak az sonra paçacı gelecek, akşam da tesisatçıyı çağıralım falan şeklinde kullanılması normal olanı.

  eh sonra elbette "de bakim bana senin olayın ne yigenim?" sorusuna "ben ümmeti muhammedlerdenim" yerine kısaca "ümmetçiyim" vesair kullanarak türkçede daha fazla piç edilebilecek başka bir ek bulunamamış.

  genel olarak "-cı" ekini piç eden kimselerden nefret etmek kolay iken sadece bir tanesini aldığınız vakit siz de bir piç eden olmuyor musunuz? tabi o kadar piç olmuş bir durum ki "ben insancıyım arkadaş" dediğiniz vakit biseksüel damgası yemeniz olası. bu atağı karşılamak için de elbette "homofobik homofobik konuşma lan" diyebilir ve ardından "ben aslında hayvanları daha çok severim, hem hayvanları sevmeyen insanları da sevemez" diye eklemeyin, aksi takdirde eşşeksever damgası da yiyebilmeniz muhtemel.

  damarda akan kanın kökeni kişiye kalel nevi yan etkileri yok ise ırkçı olmanın da kendi kültürel mirası etrafında koruyucu kalkan olma özü dışında pek akla dimağa uygun elle tutulur bir yanı yok. elbette o kanın kişiyi kana kutsallık adettirecek kadar delirtme özelliği de taşıması düşünüdürücü olabilir. bu da sanırım her kanda olan bir yan etki.

  dincileri ise dinin, temelde farklı kültürlere sahip insanları bir arada tutabilecek bir toplum yapısı oluşturma çabalarının sürecinde eklenen ilahi anlamların da yoğunlaşarak ve zamanla insanın içini titretip hüngür hüngür ağlatarak boşalmalarını sağlayacak kadar güçlü bir hale gelmesinden ötürü suçlayamıyorum. sonuçta günümüzde kendisini bundan 1500 sene önce yaşamış birinin ümmeti sanacak kadar uzaklar işin temeline. suçlayamamak ve nefret etmemek için kendini zor tutmak. bir de çakalları var bu işin ki, yüzyıllardır kanları bitlendi.

  velhasıl kelam özleri bir olan gruplar bunlar, dincisi, ırkçısı vesairesi. temelleri sağlam bir toplum yapısı kurmanın arayışı. sağlam bir toplumsal yapı kurmanın illa bir grup temeline dayandırılmaya devam edilerek icra edildiği süreçlerde her zaman var olacaklar, yapı ve içerikleri farklı olsa da. kimi zaman ilahi bir güç kimi zaman ise kültürel bir temel, toplumda ön plana çıkıp gücü elinde tutacak, diğerleri bu gücü ele geçirmeye çalışacaklar. ha bunların arasından bana seç desen dogmatik bir durağanlığa sebep olacak olan dini asla seçmem. kuyruk yağı veya mısır ekmeği kokan bir evde kalamıyor oluşum da beni ırkçı yapmaz. bu da farklı kültürlerdeki insanların birbirlerine besledikleri düşmanlığa bir örnek midir bilemedim ama öyle olmadığını sandığımdan eminim. ben soğan ya da biber sevmeyen bir insan olarak bana zorla bunları yedirmeye çalışan insandan nefret ederim, bunları yiyenden değil.

  bizi ne birleştirecek diyorsan bilemiyorum ama en azından üzerimize yapışmış olan geçmişin yüklerinden kurtulmakla başlayabiliriz işe. bu da ali demirsoyun dediği gibi uzun yıllar boyunca defalarca parça parça boyanmış bir duvarı yeniden boyamak yerine kat kat hale gelmiş eski boyaları temizlemek demek oluyor zannımca.
10 entry daha