şükela:  tümü | bugün
2 entry daha
  • geleneksel güney edebiyatından farklı olduğunu belirtmek amacıyla gothic/grotesk sıfatları verilmiş amerikan yazın türü.
    bu türde verilmiş eserlerdeki hikayelerin bir çoğu lousiana, mississippi, georgia gibi "deep south" tabir edilen eyaletlerde geçer. gelenksel avrupa gotik edebiyatına benzer bir şekilde, bu hikayelerde genelde çok sıcak ya da çok soğuk bir hava hakimdir kasabaya. hikayelerin bir çoğu terkedilmiş, ıssız, ya da açıklanamayan bir şekilde tuhaf* plantationlarda yaşanan ya da önceden yaşanmış bir takım olaylarla ilintilidir. (bu açıdan geleneksel gotik edebiyatın şatoları, mansiyonları gibidir)
    southern gothic eserlerinde genelde çözülemeyen, içinde kaybolulan bir karşılıksız aşk ya da aşk üçgeni söz konusudur. karakterler bu yüzden ya cinayet işler, ya da intihar ederler. ırkçılık, cinsiyet ayrımcılığı (ve bazen homoseksüellik) bu eserlerde çok büyük rol oynar. willam faulkner, flannery o'connor, carson mccullers, tennesse williams bu türün öncüleridir. a rose for emily'de en popüler örneğidir.
17 entry daha
hesabın var mı? giriş yap