şükela:  tümü | bugün
 • evlerde ve işyerlerinde fişleri takılı bırakılan cihazların bir nevi bazal metabolizması için gerekli enerji.

  nasıl olurda olur?

  önceleri elektrikli aletler gayet basitti basıyorduk düğmeye çalışıyordu basıyorduk duruyordu, kanal değiştireceğimizde gayet mekanik bir düzenekle kanal değiştiryorduk mesela tv de radyoda. teknolojinin gelişmesiyle, cihazlara zamanlama kontrolleri, hafıza birimleri gibi elektronik yenilikler geldi, bunun anlamı cihazların çalışmazken bile enerjiye ihtiyaç duymalarıydı.

  bazı rakamlar var bu konuda mesela

  bilgisayar çalıştığı zamanlarda yaklaşık 150-200 w enerji ihtiyacı duyuyor, beklemede iste 30 w işin ilginci kapatsanız dahi 5 w tüketimi var, aynı şekilde progranabilir bulaşık makineniz, çamaşır makineniz, standby da beklettiğiniz tv niz, uydu reciever ınız, dvd playeriniz, hepsinin tüketimleri var.

  cihazları ikiye ayırıyor uzmanlar, faydalı nöbet tutanlar, bi boka yaramayan nöbet tutanlar(yani onlar böyle ayırmıyor, şahsi kabalığım.) şimdi faks makineniz elbette enerji altında olmalı, lakin uydu alıcınızı kapatsanız incileriniz dökülmez.

  yine söz konusu uzmanlar diyorki (isviçreli bilim adamları olmaları mümkün) sadece avrupa kıtasındaki bu gizli tüketim 6 nükleer santralin üretimi kadar!

  ne yapmak lazım diye soranlarınız olabilir, cevap gayet basit fişi çekin. deniz yıldızı hikayesini bilirsiniz, gerçi konuyla direk alakalı değil, hani videonuzu denize atsanız onun için farkeden şey olumlu bi şey değil ama dünya için çok şey yapmış olursunuz. hem koltuk altına sıktığınız deodorantlar yüzünden deldiğiniz ozon tabakası için dünya'dan özür de olabilir bu. sizi biri delse ne hissedersiniz.
9 entry daha
hesabın var mı? giriş yap