şükela:  tümü | bugün
3 entry daha
 • bu sözün kaynağı hitchhikers guide to the galaxy (otostopçunun galaksi rehberi)'nin ilk kitabında aşağı yukarı şöyle anlatılmıştır:

  --- spoiler ---

  dünya'da aslında insanlardan başka iki canlı türü daha bildiğimiz anlamda zekaya sahiptir ve bunlardan birisi de yunuslardır.(diğerini karıştırıp bir spoiler daha vermeyelim hiç yoktan.) yerkürenin vogonlar tarafından yok edileceğini önceden farkedip insanları uyarmaya çalışan yunusların uyarı işaretleri ne yazık ki gösteri havuzlarında, izleyicileri eğlendirmek için yapılan atlama ve zıplama hareketleriyle karıştırılmış ve kimse durumun ciddiyetini farkedemeden onlara yıllarca gülmüş, başlarını okşamış ve balık atmakla yetinmiştir. bunun üzerine durumdan umutlarını kesen yunuslar da kendi imkanlarıyla (artık nasılsa) dünyadan ayrılmıştır. bu ayrılma olayından önce son bir kez insanlara mesaj bırakmışlar ve ne yazık ki bir gösteri havuzundaki yanan çamberlerden atlamaktan ibaret zannedilen hareketleri sırasında söylemeye çalıştıkları şeydir "elveda ve bütün o balıklar için teşekkürler".

  --- spoiler ---

  -------------
  bana, farkında olmadan hatırı sayılır bir iyiliği dokunan insanlardan ayrılmak zorunda kaldığımda, içimden veya onların yüzüne karşı sarfettiğim veda cümlesidir aynı zamanda. ne yazık ki bu güne kadar bu cümlenin ifade ettiği anlamı kavrayan birisine rastlamadım; rastlasam tam olarak ne değişirdi bilemiyorum aslında; gene de bir şeylerin değişmesini isterdim...
3 entry daha