şükela:  tümü | bugün
122 entry daha
 • tren istasyonunda bulunan lockerların 12 saatlik ya da 1 günlük kiralama ücretlerinin gayet ucuz olduğu şehir. tren istasyonunda bulunan tourist information noktasından alacağınız haritaların üstündeki yazılar yunan alfabesiyle yazılmıştır, bu yüzden hiç bir şey anlayamayacaksınız, belki latin alfabesi olsaydı bir şeyler anlayabilirdim diye düşüneceksiniz ama değil. çünkü tabelalar da yunan alfabesiyle yazılmış, kendinizi ulan şu harf şuna benziyor, şu da şuna benziyor diye haritaya gömülmüş bir şekilde bulacaksınız.

  tren istasyonundan çıktıktan sonra gitmeniz gereken yön sol taraftır, zaten selanik'e gittiyseniz çoktan atatürk'ün evini aramaya koyulmuşsunuzdur, tren istasyonundan çık sol tarafa git yolu düüümdüz takip et büyük yuvarlak kiliseyi gördün mü birisine sor atatürk'ün evini, oralarda bir yerde o ev.

  hayir biz bulamadık, 3 saat aradık ama yok, öğrenci şehri diye anılan selanik sokaklarında tek bir genç yoktu, genci geçtim pazar günü olduğundan insan yoktu tek bir tane bile. gördüğümüz insanlar da ingilizce bilmiyorlardı, fakat deli gibi yön tarif etme istekleri olduğu bir gerçek, bu yönden türklere benziyorlardı diyebiliriz. en iyisi günlerden pazarsa, atlayın taksiye öyle gidin, 7-8 euro tutuyormuş.

  atatürk'ün evini gördükten sonra yüzünüzü deniz tarafına dönün ve yürüyün. illaki denize ulaşacaksınız. evet bütün millet frappe içiyor deli gibi, bir de yanında soda içiyorlardı herhalde. ama her kafedeki her insan mı frappe içer, deli misiniz oğlum?

  biraz dikkat ederseniz şehir planlaması denilen şeyin nasıl bu kadar kusursuz yapılabileceğini farkedeceksiniz. binalar nizami, sokakların hepsi birbirine paralel ve düzgün , yayalar adam gibi düşünülmüş, trafik sorunu yok. gerçekten yaşanılası bir şehir selanik. gençlerin tümü moda dergilerinden fırlamış gibiler. sahil kısmı kordona benziyordu çok güzeldi bıcır bıcır bir ortam vardı. ayrıca bir sürü güzel kafe `vardı: frappe içiyorlar sadece. buralarda bir çok makedon ve bulgar plakalı araç vardı. demek farklı ülkelerden de insanlar buraya gezmeye geliyorlarmış.

  yunanlar, türklere gerçekten iyi davranıyorlar. türk olduğumuzu öğrenen herkes daha bir gülümsedi yüzümüze.

  şehir hakkında söyleyebileceğim az sayıda olumsuz şeyden biri denizin gerçekten pis olması olabilir. mc donalds'larda patatesin yanında çatal veriyorlar, benden bir tavsiye elle yemeyin, acaip bakıyorlar, kendimi elle pilav yiyen arap gibi hissettim. ayrıca mc donalds'larda bulunan tuvaletler şifreli.

  güzel bir şehirdir selanik, çok gezilesi görülesi hatta yaşanılası bir yer denilebilir.
347 entry daha

hesabın var mı? giriş yap