şükela:  tümü | bugün
167 entry daha
 • filmin atatürk'le başlaması ve sonunun günümüzde de görünüyor olması neticesinde; insanın içinde "bu film tayyip'le biter mi lan" şeklinde soru işaretleri ve kafasında "hayır" diye dikilmiş ünlemler bırakan filmdir.

  iran'ın türkiye ile çok benzer anıları var üstelik; zamanında çok uluslu ve çok geniş bir coğrafyaya hükmeden bir imparatorluk olması ve kurtuluş şehitlerini, zamanla cumhuriyet, demokrasi ve devrim bilincini yitirmiş gençleri barındırması. insan ister istemez "acaba" diyor. çok çok yakın ve henüz geçmemiş bir gerçekleri de var ki halen cumhur sıfatı ile başkanlık etmekte.

  üstüne entry ile eş zamanlı hafta içersinde, msgsü rıhtımında bir grup güvenlik elemanın "alkol artık yasak. burada bira içemezsiniz. cuma'dan sonra içenler hakkında tutanak tutulacak ve ceza alacaklar" diye çıkışması gözümün önüne vuku bulunca, flash forward ile filmde gizlice toplanan gençler olarak gördüm kendimi. 2 dakika 17 saniye sonra uyandığımdaysa geleceği değiştirebilecek olduğumuza, seçeneklerden birine boyun eğmek yerine seçim yapmamız gerektiğine inancım tamdı. türkiye hiç bir zaman bir iran olmaycaktır. sağ, sol, türk, kürt, alevi, sünni, ermeni, rum... bu ülkeye dayatılan hiç bir ikilik, hiç bir zaman dayatanların pay kapması için yorgun düşmemizi sağlayacak kadar olamaycaktır, demokrasiyi teröre ve yozluğa alet etmediğimiz sürece.
  seçim sizin

  bu noktada nedense bu şarkı geldi aklıma; (bkz: kargaların kargaşası)

  "ama umudun gittiği seferden dönecektir yakında
  onu her an beklemek inanki bal tadında
  bu kuş konacak elbet bir gün bir dostun yurduna
  kalp evinin anahtarlığını koyma düşmanın avcuna
  ellerimi siper ettim gözlerim artık göremezlerim
  görünmekten aciz olanlardan artık habersizim"
246 entry daha