şükela:  tümü | bugün
3 entry daha
  • anadili türkçe olmayan müslüman etnik topluluğun veya lozan'da hakları baştan belirtilmiş olmayan herhangi bir (yine anadili türkçe olmayan)gayri-müslim etnik topluluğun varlığını kabul etmeyen, kafatasçı olması fiilen imkansız olduğu için kültürel ırkçılık ve asimilasyon politikası izleyen bir milliyetçilik türü.
    uluslararası anlaşmalarla varlığını tanımadığı hiçbir etnik gruptan ve kültürden söz edilmesine izin vermeyen, herhangi bir devlet milliyetçiliği kadar lanet düşünce. 90'lı yıllara kadar hiçbir politikacının, gazetenin, değil kürtçe müzik, kitap, kürtçe'nin öğretilmesi gibi konular, "kürt" lafını bile ağzına alamamasına dikkat etmek gerekir. çünki türkiye'de herkes türktür. dolayısıyla türkçe konuşur. bilmeyenler de öğrenir, mesele basitçe ve barış içinde hallolur. ne mutlu türküm diyene!
    kürşat bumin 90'ların başında özel televizyonlardaki ilk açıkoturumları vatandaşın hipnotize olmuş gibi gece üçlere kadar seyretmesini, varlığı herkesçe bilindiği halde söylenmesi şiddetle yasak bazı kelimeleri duymaya başlaması ile açıklar. "kürt", "homoseksüel", "şeriat" gibi.
193 entry daha