şükela:  tümü | bugün
7 entry daha
  • sonradan yen soyadını alan ali sami bey, 20 mayıs 1886'da istanbulun kandilli semtinde doğdu. babası, ünlü edebiyatçılarımızdan şemsettin sami'ydi. galatasaray lisesi'nde okudu ve futbol oynadı. ali sami yen, sadece galatasaray kulübünün kurucusu olarak kalmadı aynı zamanda türk futbolunun önde gelen örgütleyicilerinden biri oldu.
    yen, 1923 yılında kurulan türkiye idman cemiyetleri ittifakı'nın kurucuları arasında yer aldı ve başkanlığını yaptı. 1924 paris olimpiyatlarına katılan türk kafilesinin başkanlığını yaptı. 1926-1931 yılları arasında türkiye milli olimpiyat komitesinin başkanlığı görevini yürüttü.
    galatasaray'da 1905-1918 arasında 13 yıl, 1925'te 1 yıl olmak üzere iki dönemde 14 yıl başkan olarak hizmet verdi.
    ali sami yen'in sarı kırmızılı kulübe önemli bir katkısı da galatasaray müzesinin kurulması oldu. 1905 yılında yönettiği moda-kadıköy karşılaşması nedeniyle, ali sami yen'in ilk türk hakem olabileceği de çeşitli kaynaklarda yazılıdır. mili takımın romanya ile yaptığı ilk maçta, teknik adam olarak takımın başında o vardı. bu görevi de bir süre yürütmüş, yani türk milli takımın ilk teknik direktörü olmuştur. türk spor tarihinin en seçkin kişilerinden biri olan ali sami yen feriköy mezarlığında toprağa verildi.
55 entry daha