şükela:  tümü | bugün
4 entry daha
  • washington merkezli kurumlar tarafından başta borç batağına saplanmış latin amerika ülkeleri için tasarlanan fakat daha sonra gelişmekte olan tüm ülkelere genişleyen bir dizi politakaya verilen isimdir. politikalar makroekonomik disiplini sağlama, özelleştirmelere girişilerek market ekonomisine geçme ve doğrudan yabancı yatırım ve ticareti mümkün olduğunca açık hale getirerek, ülkeye yabancı sermaye çekmeyi amaçlamaktadır.
    ülkeler salık verilen politikaları 1990 başlarında uygulamaya başlamış fakat bütçeyi sağlamlaştırma, enflasyonu düşürme, dış borç oranlarını düşürme ve ekonomik büyümeyi sağlama gibi beklenen etkilerin hiçbirini vermemiştir. fakat tam tersine işsizlik artmış ve yoksulluk daha da yayılmıştır. ayrıca başarıyla dünyaya açılmış olan ülkeler, küreselleşmenin yan etkilerine karşı daha kırılgan hale gelmiş, sıcak paranın ani çıkışlarına karşı savunmasız kalmıştır.
    sonuç olarak ülkelerin ekonomilerini iyileştirmesi amaçlanan bu konsensus, 1994- 1999 yılları arasında, aralarında türkiye'nin de bulunduğu 10 orta gelir seviyeli gelişmekte olan ülkede finansal krizlerin çıkmasına sebep olmuştur.
8 entry daha